O tym, jak działa ogrzewanie domu gazem z butli możemy przeczytać w wielu serwisach branżowych. Dlatego, żeby się nie powtarzać, w dzisiejszym artykule spoglądamy na ogrzewanie gazowe z butli przydomowej z nieco innej perspektywy – finansowej. Oczywiście cena gazu do ogrzewania jest bardzo zbliżona, niezależnie od tego, czy gaz pochodzi z butli czy przydomowego zbiornika. Ogromną różnicę robią jednak koszty inwestycyjne, które mogą znacząco wpłynąć na cenę ogrzewania domu w szerszej perspektywie czasowej – inwestycja w instalację grzewczą musi się spłacić, a to w pewnym sensie podnosi koszty ogrzewania domu w pierwszych latach użytkowania instalacji.

Jeśli zastanawiasz się, czy ogrzewanie domu gazem z butli jest w ogóle możliwe, koniecznie zapoznaj się z dzisiejszym artykułem. Opiszemy w nim alternatywne sposoby ogrzewania gazowego, które nie wymagają zakupu niebagatelnie drogiego przydomowego zbiornika na gaz LPG.

Zbiornik przydomowy a cena gazu do ogrzewania

Jeśli zdecydujemy się na zakup lub dzierżawę zbiornika na gaz, będziemy musieli znaleźć także firmę, która zapewni nam stałe dostawy gazu do zbiornika – w odróżnieniu od butli, zbiornika nie odepniemy od instalacji i nie zawieziemy do punktu dystrybucji gazu. Oznacza to, iż w pewnym sensie uzależnimy się od cen dyktowanych przez dystrybutora. Cena gazu do ogrzewania może w tym przypadku być wyższa od ceny tego samego gazu w punkcie dystrybucji. Firma dostarczająca gaz na naszą posesję musi bowiem pokryć koszty dojazdu oraz koszty zatrudnienia specjalistów, którzy uzupełnią nasz zbiornik fachowo i bezpiecznie. Okazuje się więc, iż decydując się na ogrzewanie gazowe z butli przydomowej oszczędzamy podwójnie. Pierwsza oszczędność wynika z braku przydomowego zbiornika na gaz, druga z możliwości wyboru dowolnego punktu dystrybucji gazu, w którym – jak już wcześniej wspomnieliśmy – gaz będzie tańszy od tego dostarczanego bezpośrednio na naszą działkę. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność częstego (w zależności od zapotrzebowania obiektu na ciepło) napełniania butli. Oczywiście u dystrybutorów znajdziemy butle na gaz o różnych pojemnościach, jeśli do tego dołożymy zwiększoną kaloryczność gazu płynnego w porównaniu z gazem ziemnym, może się okazać że jedna butla z gazem zaspokoi nasze zapotrzebowanie na ciepło przez znacznie dłuższy czas niż początkowo zakładaliśmy.

Ogrzewanie domu z butli przydomowej - dlaczego rezygnujemy ze zbiornika podziemnego?

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej a gaz ziemny

Wydawać by się mogło, że doskonałą alternatywą dla gazu z butli jest gaz ziemny. Faktycznie podpięcie się do gazociągu jest niezwykle wygodne, bo nie trzeba w ogóle pamiętać o konieczności uzupełniania zapasów paliwa. Niestety, w praktyce ogrzewanie gazowe zasilane gazem ziemnym nie zawsze jest możliwe. Pierwszą trudność może przysporzyć lokalizacja nieruchomości. Domy posadowione na działkach inwestycyjnych na przedmieściach lub wioskach często nie mają dostępu do gazociągu, w związku z czym nie mogą zostać podpięte pod miejską instalację gazową. Drugi problem przysparza sam gaz, który może się okazać nieodpowiedni do naszych potrzeb. Gaz ziemny musi spełniać określone normy, żeby ogrzewanie domu było możliwe i efektywne. Na koniec pozostaje jeszcze cena. Ogrzewanie domu gazem z butli okazuje się być tańsze niż korzystanie z medium z nitki. Dlaczego? Po pierwsze, propan butan jest bardziej kaloryczny, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie komfortu cieplnego przy minimum spalonego paliwa. Po drugie, gaz w butli nie jest obarczony szeregiem opłat stałych i przesyłowych, co czyni go o wiele tańszym paliwem w porównaniu z gazem ziemnym.