17 października na zaproszenie starosty Zbigniewa Starca i wicestarosty Jarosława Jurzaka, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odwiedziła Oświęcim, by spotkać się przedstawicielami szeroko rozumianej opieki społecznej. Minister wizytowała też plac budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

– Jest to Powiat bogaty w infrastrukturę społeczną. Prowadzi m.in. Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy – to pokazuje, z jakimi wyzwaniami samorząd powiatowy sobie radzi – mówiła podczas spotkania Elżbieta Rafalska i dodała. – Poza polityką rodzinną realizowaną na poziomie krajowym, niezmiernie istotna jest polityka senioralna. Dzienne Domy Senior+ oraz Kluby Senior+ zapewniają tysiącom starszych osób opiekę, rozrywkę i możliwość rozwijania pasji, zyskując ich ogromną sympatię i uznanie. Wciąż powstają nowe placówki. Realizujemy też program „Opieka 75+”. W pierwszym półroczu 2018 r. w programie uczestniczyło łącznie 358 gmin. Do dnia 30 czerwca 2018 r. gminy, za pośrednictwem właściwych wojewodów, zgłosiły zapotrzebowanie na środki z rezerwy celowej na kwotę ponad 6 mln zł. Od nowego roku program „Opieka 75+” skierowany będzie jednak nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach.

Podczas swojej wizyty w Oświęcimiu minister Elżbieta Rafalska w obecności wicewojewody Józefa Gawrona, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Iwony Gibas, starosty oświęcimskiego Zbigniewa Starca, wicestarosty Jarosława Jurzaka oraz członka Zarządu Powiatu Ewy Pawlusiak złożyła wizytę na placu budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Oświęcimiu. Gości przywitał dyrektor SOSW Jacek Polak. To właśnie na Zasolu, przy ulicy Obozowej trwają prace budowlane przy rozbudowie siedziby SOSW. Dzięki zaangażowaniu samorządu powiatowego i rządowemu dofinansowaniu od 2018 roku powstaje kompleks budynków dostosowanych do pracy z dziećmi o specjalnym potrzebach edukacyjnych. Nowe SOSW zostanie oddane do użytku w 2020 roku i będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce ośrodków dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Na koniec wizyty, dyrektor Jacek Polak wręczył minister Elżbiecie Rafalskiej pracę artystyczną wykonaną przez podopiecznych Ośrodka.

(NM)

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.