Inteligentny dom to bez wątpienia budynek, który w pełni spełnia wymagania użytkowników. Dzięki systemowi instalacji możliwe jest zautomatyzowanie niektórych czynności. Dodatkowo ogromną zaletą smart domów jest bez wątpienia ich energooszczędność.

 

Inteligentny dom: charakterystyka

O inteligentnych domach robi się coraz głośniej – nic dziwnego, ponieważ lista zalet takich budynków jest dość długa. Niektórym osobom inteligentny dom może kojarzyć się z futurystycznymi konstrukcjami z przyszłości, jednak jest to prawda tylko w połowie. Smart dom może z pozoru nie różnić się od zwykłego budynku; to, co go wyróżnia, kryje się w środku. Mowa oczywiście o systemie instalacji. Co ważne, liczba instalacji i ich specyfika w dużej mierze zależą wyłącznie od użytkownika domu. Co więcej, użytkownik budynku może wybierać zarówno spośród pojedynczych elementów (czyli np. kamer czy czujników) jak i spośród gotowych zestawów (takich jak np. ogrzewanie podłogowe czy system kina domowego).

 

Systemy smart domu

Jeśli chodzi o inteligentny dom, to w jego przypadku systemy można podzielić na dwa rodzaje – przewodowy i bezprzewodowy. Przewodowe (w dużym skrócie) bazują na kablach internetowych, z kolei bezprzewodowe są kontrolowane za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Jeśli budynek dopiero jest w budowie (lub niedawno został postawiony) można zdecydować się na systemy przewodowe, które łatwo ukryć np. pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeżeli zdecydujemy się na przemeblowanie, to będziemy musieli mieć na uwadze to, jak rozprowadzone zostały przewody. Z kolei systemy bezprzewodowe świetnie sprawdzą w budynkach i mieszkaniach, które są już zamieszkane przez domowników – nie trzeba niczego zmieniać, by rozprowadzić przewody.

 

Czy stać mnie na inteligentny dom?

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób zainteresowanych instalacją systemów charakterystycznych dla inteligentnego domu. Na szczęście część gotowych zestawów wcale nie jest taka droga – można je nabyć już za kilkaset złotych. Warto też pamiętać, że w niektóre rozwiązania (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) dobrze zainwestować także ze względu na energooszczędność. Inwestycja powinna zwrócić się stosunkowo szybko, a dodatkowo wybieramy dzięki temu rozwiązania przyjazne środowisku.