Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Podczas ostatniej w tej kadencji sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu, która odbyła się w dniu 17 października br. tytułem „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej” zostało uhonorowane Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej. Członkowie Towarzystwa otrzymali od starosty oświęcimskiego Zbigniewa Starca prestiżowe wyróżnienie – statuetkę „Orła Powiatu”.

 

Trochę historii…

700-lecie historii miejscowości Zator oraz bogaty zbiór zabytków przyczyniły się do powstania stowarzyszenia pn.: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej. Ugrupowanie to powstało 2 grudnia 1986 r. z inicjatywy Stanisława Rapacza – lokalnego działacza samorządowego oraz mgr Marii Brandys – nauczycielki geografii. Pani Maria Brandys przez lata gromadziła pamiątki z przeszłości, pisała wiersze i rymowanki, zbierała wspomnienia Zatorzan. Wszystko skrupulatnie gromadziła w swoich szafach pracowni geograficznej. Odchodząc na emeryturę wiedziała, że może oddać się bez reszty swojej pasji, jaką bez wątpienia było członkostwo w Towarzystwie Miłośników Ziemi Zatorskiej. Często wyjeżdżała do różnych archiwów, muzeów, bibliotek. Przy Każdej nadarzającej się okazji opowiadała o swoich wyjazdach i zdobyczach historycznych związanych z regionem. Jej oddanie historii Zatora i Doliny Karpia zostało docenione w roku 2007 kiedy to została odznaczona tytułem „Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej”.

Pozostała część historii Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej dostępna jest pod poniższym linkiem: http://bip.powiat.oswiecim.pl/upload/0_069ff6.pdf

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.