NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne to substancje związane z blokowaniem kaskady kwasu arachidonowego. Chodzi tutaj o zatrzymanie podstawowych modulatorów zapalenia, do których zalicza się między innymi prostaglandyny, prostacykliny oraz bradykininę.

 

Za produkcję tychże substancji odpowiada przede wszystkim enzym – cyklooksygenaza 2 (COX-2), która zlokalizowana jest we wszystkich komórkach ustroju. Prostaglandyny odpowiadają za sensytyzację odpowiedzi bólowej oraz wywoływanie stanu zapalnego – między innymi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i podnoszenie miejscowej temperatury ciała. COX-2 zlokalizowana jest również w komórkach podwzgórza, które to pełni funkcje termoregulacyjne – to właśnie tutaj odbywa się podstawowy proces wywoływania i zatrzymywania gorączki.

 

Najsilniej przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie działa metamizol, czyli popularna Pyralgina. Istnieją jednak leki, które wykazują efekt dawkozależny, szczególnie w przypadku hamowania stanu zapalnego oraz niwelowaniu odpowiedzi bólowej. Świetnym przykładem takiego leku okazać się może rzecz jasna celekoksyb, rofekoksyb lub Ibuprom Max, który zawiera w swoim składzie nie 200, a 400 mg ibuprofenu, który uwalnia się o wiele szybciej, głównie dzięki zamknięciu płynnego medium w żelowej otoczce. Proces uwalniania leku jest o wiele szybszy, co pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie działania. Jest to szczególnie istotne w przypadku bólów migrenowych, gdzie ważne jest szybkie zastosowanie dużej dawki leku w celu zatrzymania odpowiedzi bólowej oraz zmniejszenia ryzyka wzrostu wrażliwości na ból.

 

Jacy są inni przedstawiciele NLPZ?

Do innych przedstawicieli NLPZ należy zaliczyć między innymi:

  • naproksen,
  • ketoprofen,
  • deksketoprofen,
  • diklofenak,
  • meloksykam,
  • indometacyjnę.

Są to leki wykorzystywane w specyficznych zastosowaniach – np. diklofenak świetnie sprawdza się w bólach mięśniowo-stawowych, z kolei ketoprofen lub deksketoprofen (często w połączeniu z tramadolem) wykorzystuje się w zwalczaniu silnych i umiarkowanych bólów – związanych np. z zabiegiem operacyjnym, rwą kulszową. Świetnie sprawdza się też w przypadku bólu zębów.

 

Jak widać mamy wielu przedstawicieli NLPZ – są to bardzo dobre, bezpieczne i ogólnodostępne leki, z których to warto korzystać.