Kraków to miasto, którego renoma broni się sama. To miejsce tętniące życiem, pełne uroku minionych wieków, ale i nowoczesnych, pomysłowych obiektów. Każdy kto tu był wie, że warto i należy tu wrócić. Jednak nie każdy jest świadom bogatej, wielowątkowej historii, jakiej to miasto było świadkiem. Jedną z czarniejszych kart w historii Krakowa, ale i całego świata, była II wojna światowa. Polska, 1 września 1939 roku, jako pierwsza została zaatakowana przez wojska nazistowskich Niemiec. Sam Kraków został zajęty przez agresora już w pierwszym tygodniu walk. Miasto poniosło dotkliwe straty. Jednak jeden z największych horrorów tej wojny rozegrał się kilkadziesiąt kilometrów od granic miasta - w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (Auschwitz Birkenau krakow).

 

KOSZMAR WOJNY W AUSCHWITZ BIRKENAU

Obóz Auschwitz, założony przez nazistowskie Niemcy, 60 kilometrów od Krakowa (Auschwitz krakow) funkcjonował w latach 1940-1945. Był największym ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów i jednocześnie największym obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości, miejscem niewolniczej pracy, egzekucji i zbrodniczych eksperymentów. Tutaj człowieka odzierano z całego mienia, godności i resztek nadziei. Auschwitz jest obecnie przerażającym świadectwem Holokaustu (Szoa) i hitlerowskich zbrodni. Uświadamia nam w zatrważający sposób do czego zdolna jest źle pokierowana ludzkość. Do obozu Auschwitz Birkenau (Auschwitz Birkenau krakow) naziści wysłali co najmniej 1,1 milionów Żydów, 150 tysięcy Polaków, 23 tysięcy Romów oraz kilkadziesiąt tysięcy więźniów innych narodowości. Większość z nich zginęła. Ci, którzy przeżyli zostali psychicznie i fizycznie okaleczeni na resztę życia. Rozmiar okrucieństwa zaszokował wyzwalających obóz w 1945 roku i szokuje do dzisiaj. Nie da się tej tragedii objąć rozumem, pozostaje nam zapłakać nad losem setek tysięcy ofiar. 

Źródło zdjęcia: http://cracowvisit.com

 

ŚWIADECTWO PAMIĘCI

W Auschwitz (Auschwitz krakow), gdzie kilkadziesiąt lat temu mordowano bezbronnych, dziś możemy dać świadectwo pamięci i wyrazić swój żal z powodu tego bezsensowego cierpienia. Od 1947 roku w Oświęcimiu działa Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, rokrocznie odwiedzane przez blisko 2 miliony zwiedzających (Auschwitz tours). Na Muzeum składają się dwie części byłego obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, wraz z ponad 150 budynkami, blisko 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą i ogrodzeniami. Na terenie Muzeum mieści się stała wystawa główna (fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, eksponaty historyczne takie jak: ubrania więźniarskie, prycze, wyposażenie baraków, rzeczy osobiste więźniów) oraz wystawy narodowe, zorganizowane przez państwa upamiętniające swoich obywateli.

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Nie jest wymagane, aby Auschwitz-Birkenau zwiedzać z przewodnikiem (Auschwitz-Birkenau Tour), ale władze muzeum zachęcają do tego. Ze strony internetowej Muzeum można pobrać bezpłatne, ciekawe i merytoryczne materiały przygotowujące do wizyty. Bilety należy koniecznie wcześniej zarezerwować, ponieważ zainteresowanie - zwłaszcza w sezonie - bywa ogromne. Zapoznanie się z ekspozycją trwa około 3 godzin. Opiekunowie Muzeum serdecznie proszą, aby przebywając na jego terenie zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. 

 

Obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości około 3,5 km od siebie, ale co 15 minut kursuje pomiędzy nimi bezpłatny autobus. Ten trzykilometrowy odcinek można też pokonać pieszo (ulicami: Leszczyńskiej i Wyzwolenia), przechodząc przez tereny, na których w czasie okupacji znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe, warsztaty, magazyny i biura. Duża część zwiedzających Auschwitz-Birkenau przyjeżdża z Krakowa (Auschwitz Birkenau krakow). Z Krakowa do Oświęcimia można dojechać między innymi dzięki busom i autobusom regularnie kursującym na tej trasie. Przejazd w jedną stronę trwa około 1,5 godziny, droga jest dobra, a infrastruktura na miejscu rozbudowana. 

 

Odwiedzających Auschwitz (Auschwitz tours) może zdziwić, że obóz aktualnie znajduje się pośrodku normalnego, pełnego życia miasta. Oświęcim zachowuje pamięć o swojej niezwykle trudnej historii, a jednocześnie rozwija się, rozbudowuje, tworzy infrastrukturę dla rzeszy turystów, jak i swoich mieszkańców. I to też jest dla nas ważna nauka. Normalne sąsiedztwo wokół obozu nie pozwala nam popaść w apatię po odwiedzeniu Muzeum. To ostatnia z lekcji - lekcja o tym, że ludzkość jest w stanie przetrwać największe burze.