Małopolska policja rozpoczęła nadawanie w ogólnopolskiej aplikacji BLISKO.

Pod koniec 2017 roku, po licznych konsultacjach, Komendant Główny Policji podjął decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej aplikacji BLISKO, za pomocą której Policja będzie przesyłać mieszkańcom ostrzeżenia i ważne komunikaty. Policja małopolska jest kolejną z komend wojewódzkich, która rozpoczęła nadawanie w aplikacji.

Aplikacja BLISKO należy do ogólnopolskiego systemu SISMS, z którego korzysta blisko pół tysiąca polskich miast i gmin. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie służbom administracyjnym masowe powiadamianie ludności w szybki i skuteczny sposób. W dobie rozwoju technologii i wynikającego z tego szumu informacyjnego, przekazywanie wiadomości na telefon jest najbardziej efektywnym sposobem komunikacji, gwarantującym odczytanie treści. Podstawową zaletą aplikacji jest umożliwienie mieszkańcowi swobodny wybór serwisów informacyjnych od poszczególnych nadawców. Dzięki temu użytkownik otrzymuje tylko interesujące go informacje, bez zaśmiecania niechcianymi treściami. Tym bardziej dla Policji jest cenne, iż może powiadamiać skutecznie, bo informacje trafią tylko do tych osób, które wyraziły na to zgodę. O czym zamierza nas informować KWP w Krakowie w aplikacji BLISKO? To powiadomienia o „utrudnieniach na drogach” krajowych i wojewódzkich, informacje o planowanych objazdach. Może to mieć szczególne znaczenie dla turystów aktualnie licznie odwiedzjących Małopolskę. „Blisko” to także „ostrzeżenia” np. o nowej metodzie działania przestępców, czy komunikaty o osobach „poszukiwanych/zaginionych”.

Wszystkie informacje z małopolskiej policji mogą być odbierane przez użytkowników, którzy wybiorą w aplikacji miejscowość z obszaru województwa małopolskiego. Aplikacja BLISKO jest bardzo wygodna, ponieważ sama powiadamia o każdym nowym wpisie, podobnie jak przy dostarczeniu wiadomości SMS. Umożliwia użytkownikom wybranie wielu lokalizacji, tzn. można zaznaczyć Kraków, ale też inne miejscowości, w których bywamy. Po wskazaniu miejsca aplikacja wyświetli aktualną listę nadawców, którzy informują na danym obszarze. Są takie lokalizacje, w których znajdziemy jedynie nadawców ogólnopolskich, jednak można mieć pewność, że będą przesyłać jedynie wiadomości o charakterze lokalnym. Aplikacja BLISKO stawia na użyteczne treści bez reklam, do grona jej nadawców mogą dołączyć tylko określone podmioty takie jak urzędy miast i gmin, spółki komunalne, wodociągi, ośrodki kulturalno-oświatowe i inne o charakterze użyteczności publicznej. Poza nadawcami lokalnymi użytkownik znajdzie nadawców ogólnopolskich informujących o jakości powietrza, czy o planowanych wyłączeniach prądu. Dostawca aplikacji zapewnia, że z każdym miesiącem lista nadawców się powiększa. Jednym z powodów, dla którego Policja zdecydowała się na nadawanie w BLISKO jest to, że aplikacja należy do bezpiecznego systemu SISMS, którego działanie sprawdza się w kilkuset samorządach, od dużych miast do niewielkich gmin m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Radomiu, Częstochowie, Bełchatowie, Legnicy.

Aplikacja jest bezpłatna, większość użytkowników smartfonów może ją pobrać z oficjalnych sklepów dystrybucyjnych Google Play (system Android) lub AppStore (system iOS) oraz Windows Store (system Windows Phone). Po zainstalowaniu aplikacji należy wpisać swoją miejscowość, wybrać interesującego nas nadawcę (nadawców), a następnie zaznaczyć z jakich serwisów będą mogli przesłać do nas informacje. Aplikacja jest elastyczna, w każdej chwili pozwala na zmianę ustawień. Zdajemy sobie sprawę, iż są osoby, dla których korzystanie z aplikacji mobilnych może stanowić trudność, dlatego gorąco zachęcamy, aby poświęcić im trochę czasu, zainstalować aplikację BLISKO i zarejestrować serwisy od nadawców, którzy mogą przekazać cenne wiadomości. Dostawcą systemu jest wrocławska spółka SISMS, która specjalizuje się w informatycznych usługach dla instytucji samorządowych i administracyjnych. SISMS Sp. z o. o. od 2009 dostarcza bezpieczne systemy do masowego zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych.

Poniżej film o aplikacji Blisko: https://www.sisms.pl/3-kanaly-komunikacji#app