14 czerwca obchodziliśmy 78. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski wcielonych do Trzeciej Rzeszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień rocznicy decyzją Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające tę rocznicę odbywały się między innymi w Harmężach i Oświęcimiu.

 

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach. Po niej w podziemiach klasztoru, a konkretnie w scenerii wystawy Klisze Pamięci Mariana Kołodzieja wicepremier Beata Szydło, wiceminister kultury Jarosław Sellin, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, wicestarosta Jarosław Jurzak podpisali umowę na finansowanie nowego Muzeum poświęconego mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, które powinno zostać otwarte za około 3 lata.

Następnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu, licznie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty.