Jest to święto, które zostało ustanowione w celu podnoszenia świadomości związanej z ryzykiem, jakie niesie ta choroba. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu nadciśnienia umiera około 10 mln osób na świecie. Najlepszym sposobem wczesnego rozpoznania choroby jest regularna kontrola ciśnienia krwi.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego mogli zmierzyć sobie ciśnienie dzięki akcji profilaktycznej, która była przeprowadzana w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej 10 maja br. Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych zaprosiła mieszkańców również na bezpłatne badania profilaktyczne poziomu cukru we krwi. Patronat nad akcją objęli Wojewoda Małopolski oraz Starosta Oświęcimski.

Co warto wiedzieć?
Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożywanie soli do minimum, gdyż ma ona wpływ na jego podnoszenie. Trzeba również zwiększyć podaż potasu poprzez spożywanie świeżych warzyw oraz owoców. Bardzo ważne jest także ograniczenie wypijanego alkoholu, który ma negatywny wpływ na nadciśnienie oraz zaprzestać palenia tytoniu. U osób, u których stwierdzono nadciśnienie wskazane jest uprawianie sportu oraz ograniczeni stresu choć jak dobrze wiadomo nie zawsze można go uniknąć Należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety.

Przestrzegając tych wszystkich wytycznych można cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez całe życie.

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.