Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

20 fotografów amatorów wzięło udział w czterodniowych, bezpłatnych warsztatach fotograficznych w ramach unijnego projektu realizowanego przez Powiat Oświęcimski przy współudziale partnerskiego Miasta Czadca.

W warsztatach uczestniczyli amatorzy z Polski i Słowacji. Słuchacze zgłębiali tajemnice obsługi sprzętu fotograficznego – jak dobrze ustawić czas, czułość, przesłonę, balans bieli, czym jest kontekst i plan, by wykonać dobre zdjęcia dokumentujące lub artystyczne.

W niedzielę korzystając z pięknego słonecznego światła fotografowie udali się na rekonesans po oświęcimskim Rynku. – Mieliśmy okazję obejrzeć i uwiecznić architektoniczne „perełki” Oświęcimia – jak neogotycki kościół księży Salezjanów, synagogę, kościół Wniebowzięcia NMP oraz wykonać zapierające dech w piersiach zdjęcia z wieży średniowiecznego zamku – mówi jedna z uczestniczek.

Warsztaty są wstępem do trzydniowego pleneru fotograficznego, na który artyści wybiorą się zimą do Czadcy, by podziwiać i fotografować tamtejsze obiekty kulturowe i przyrodnicze. Później najciekawsze prace zostaną wyeksponowane podczas dwóch wystaw zorganizowanych w Oświęcimiu oraz w Czadcy, a także zaprezentowane będą w albumie fotograficznym oraz kalendarzach na 2019 rok. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty, które wręczyła Ewa Pawlusiak członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Powiat sięga po pieniądze z różnych źródeł. Z funduszy otrzymanych za pośrednictwem Euroregionu Beskidy finansujemy głównie zadania o charakterze promocyjnym, kulturalnym i sportowym – informuje Ewa Pawlusiak. – Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać środki finansowe, by wspierać i rozwijać talenty mieszkańców naszego Powiatu, promować kulturę i przyrodę naszego regionu, a przy okazji integrować się i poznawać naszych najbliższych sąsiadów oraz piękno okolic, w których mieszkają – dodaje Ewa Pawlusiak.