13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 r. W tym szczególnym dniu oddajemy hołd Polakom zgładzonym wiosną 1940 r. w ZSRR.

Wydarzenie upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Informacje o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów oficerów Wojska Polskiego podało w kwietniu 1943 roku radio niemieckie.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Przez całe lata propaganda sowiecka oraz ówczesne władze Polski Ludowej twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej były nazistowskie Niemcy. Związek Radziecki do dokonanej zbrodni na polskich oficerach przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Tego dnia, w komunikacie agencji TASS, Rosjanie oficjalnie potwierdzili, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD.

(NM)

fot. Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu (źródło: wikipedia.org)