Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Brzeszcze. Mężczyzna, który zaatakował  policjantów nożem, odpowie za czynną napaść. Został już tymczasowo aresztowany

Zatrzymany 17 stycznia br. 40 – letni mieszkaniec Gminy Brzeszcze, jest podejrzany o czynną napaść na policjantów, z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna, biegając po ulicy z nożem w ręku, stanowił poważne zagrożenie dla osób postronnych. Wystarczyła jednak profesjonalnie przeprowadzona interwencja, a sprawca szybko i sprawnie został obezwładniony.

W środę wieczorem, tuż przed godziną 18.00, dyżurny z Komisariatu Policji w Brzeszczach został telefonicznie zaalarmowany przez przechodniów, o mężczyźnie, który biega po ulicy Piłsudskiego w Brzeszczach z nożem w ręce. We wskazany rejon natychmiast udał się patrol, który pełnił służbę najbliżej miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze szybko zlokalizowali mężczyznę. Powoli podjeżdżając radiowozem, próbowali zmusić go do zejścia z ulicy. Kiedy to nie poskutkowało, policjanci natychmiast wysiedli z radiowozu, zażądali, aby agresor odrzucił nóż. Niestety mężczyzna nie reagował, kopnął w radiowóz, a następnie rzucił się z nożem na interweniujących wobec niego funkcjonariuszy. Zachowując względy bezpieczeństwa, szczególnie wobec osób postronnych, które otrzymały polecenie ukrycia się, jeden z policjantów oddał strzały ostrzegawcze. Pomimo tego napastnik dalej atakował mundurowych. Policjanci błyskawicznie go obezwładnili odrzucając nóż. 40 – latek trafił na badania lekarskie, po których został osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W chwili zdarzenia był trzeźwy.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zgromadzili dowody, świadczące o tym, że zachowanie mężczyzny wyczerpało znamiona przestępstwa czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia na funkcjonariuszy Policji. W związku z powyższym postępowanie zostało objęte śledztwem prokuratorskim. Dziś prokurator Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu przedstawił podejrzanemu zarzuty, a następnie zwrócił się wnioskiem do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Za czynną napaść z użyciem niebezpiecznego narzędzia na funkcjonariusza Policji grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W tym przypadku profesjonalna interwencja policjantów, pozwoliły na zatrzymanie niebezpiecznego człowieka, który mógł kogoś skrzywdzić. Zdecydowane działanie policjantów docenił Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który pogratulował im błyskawicznej oceny sytuacji, opanowania i skuteczności dzięki czemu napastnik nikogo nie zranił.