W Oświęcimiu przygotowania do III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 idą pełną parą. Jedno z największych tegorocznych wydarzeń w Polsce będzie również organizowane w mieście nad Sołą. Na krytej pływalni 170 sportowców z 20 krajów zmierzy się w pływaniu artystycznym. Zawody startują 21 czerwca, a zakończą 25 czerwca. Zostaną rozegrane w 8 konkurencjach. Jest to jedna z bardziej widowiskowych dyscyplin, a ponad połowa biletów na zawody jest już wykupiona. Gwarantuje to więc dobrą zabawę i emocje, których nie powinno zabraknąć na trybunach. Tym bardziej, że rozgrywane w Oświęcimiu konkurencje w pływaniu artystycznym będą miały rangę mistrzostw Europy i kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
Kryta pływalnia, hotel Olimpijski przygotowują się do przyjęcia zawodników, trenerów, obsługi i kibiców. Trwają ostatnie uzgodnienia organizacyjne, a ekipy techniczne rozpoczną wkrótce budowę zaplecza dla zawodników i potrzeb transmisji telewizyjnych. Z kolei w rejonie hotelu Olimpijskiego zakończyły się prace realizowane przez miasto, które poprawiły dostępność komunikacyjną do krytej pływalni. Umożliwiły dojazd do obiektu od ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego. – W tym roku dołączyliśmy do miast współorganizatorów Igrzysk Europejskich 2023. Choć było mało czasu zdecydowaliśmy, że trzeba uporządkować teren w rejonie hotelu i pływalni, dodatkowo go skomunikować i przygotować miejsca parkingowe. Opracowaliśmy więc projekt, przekonaliśmy marszałka Województwa Małopolskiego, aby przeznaczył pieniądze na inwestycję w Oświęcimia. Efekt tych prac jest widoczny, otoczenie wokół obiektów zyskało na wyglądzie, również dzięki zasadzeniu dużej ilości drzew i kwiatów, jesteśmy więc gotowi na przyjęcie zawodników i gości. Inwestycja na pewno ucieszy też mieszkańców, którzy będą mogli dojechać do pływalni czy hotelu od strony ul. Dąbrowskiego – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
W krótkim czasie wykonawca robót zagospodarował nieuporządkowaną przestrzeń pomiędzy pływalnią, ulicą Dąbrowskiego i hotelem. Poprawił się standard chodników i ulic. Przybyło miejsc parkingowych, powstał też fragment drogi dojazdowej do pływalni. Jest nowe oświetlenie uliczne. Teren mocno zadrzewiono, posadzono też nowe rośliny. Łącznie jest tam 400 krzewów róż, ponad 800 traw ozdobnych oraz bylin, w tym lawendy i kocimiętki. Wśród drzew dominują klony, kasztanowce i śliwy ozdobne. W sumie posadzono tam 50 dużych okazów.
Województwo Małopolskie dofinansowało tę inwestycję kwotą ponad 1,75 mln zł. Miasto czeka jeszcze na telebim zakupiony przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Według zapewnień organizatorów ma trafić do miasta na początku czerwca.
Zawody pływania artystycznego mogą być rozgrywane w układzie solowym, duecie, drużynowo (8 osób), w kombinacji (10 zawodników) oraz w duecie mieszanym. Podczas zawodów prezentowany jest układ zsynchronizowanych z muzyką ćwiczeń w wodzie, a konkurencja podzielona jest na dwa etapy. Pływanie artystyczne, zwane do 2017 roku synchronicznym, określa się mianem baletu wodnego. Mimo że ten sport uważany jest za typowo kobiecy, jego początki wiążą się z zawodami, na których mogli startować jedynie mężczyźni – pierwsza rywalizacja w pływaniu synchronicznym odbyła się w 1890 roku w Berlinie. W latach 20. ubiegłego wieku dyscyplinę rozwinęła kanadyjska żeńska drużyna piłki wodnej (waterpolo). Pływanie synchroniczne w kobiecym wydaniu zaprezentowano na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1952, a w 1973 roku w Belgradzie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Od 1984 roku stało się oficjalną dyscypliną olimpijską – jedna z niewielu, w których udział brały wyłącznie kobiety.
III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Weźmie w nich udział 7 tysięcy sportowców z 48 krajów europejskich. Zawodnicy będą rywalizować w 29 konkurencjach.