Co warto wiedzieć o zawodzie jakim jest ortopeda?

Diagnozowanie i leczenie schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów ruchu to zadanie lekarza ortopedy. Taki specjalista pomaga także swoim pacjentom przy różnego rodzaju urazach takich jak np. zwichnięcia, skręcenia czy złamania. Ortopeda to lekarz od całego układu szkieletowego za wyjątkiem kości czaszki. Jakie zatem metody leczenia może zaproponować nam taki specjalista?

Co warto wiedzieć na temat leczenia ortopedycznego?

Do obowiązków ortopedy należy postawienie właściwej diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia. Należy również zaznaczyć, że ortopeda swoją diagnozę stawia na podstawie szczegółowego wywiadu, który przeprowadza z pacjentem, badania fizykalnego, a w niektórych przypadkach także badań laboratoryjnych i obrazowych np. rezonansu magnetycznego czy RTG. Schorzenia ortopedyczne mogą być leczona za pomocą leczenia zachowawczego, leczenia fizjoterapeutycznego i rehabilitacyjnego lub też leczenia operacyjnego. Warto przy tym zaznaczyć, że lekarz, który jest specjalistą z zakresu ortopedii i traumatologii (chirurgii urazowej) może przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi rekonstrukcyjne i korekcyjne z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej takie jak np.: alloplastyka biodra, operacja kanału nadgarstka, rekonstrukcja łąkotki czy korekcja płaskostopia poprzecznego. W dzisiejszych czasach wiele osób woli skorzystać z wizyty u prywatnego ortopedy niż wizyt refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, zwłaszcza w przypadku, kiedy ich schorzenie wymaga pilnej konsultacji. Na wizyty z NFZ czeka się, bowiem bardzo długo, a ponadto wymagają one skierowania, które wystawia lekarz rodzinny.

Leczeniem, jakich schorzeń zajmuje się lekarz, który posiada specjalizacje z ortopedii?

Narządy ruchu często ulegają uszkodzeniu, urazy mogą przydarzyć się każdemu, dlatego też nie jedna osoba będzie musiała, choć raz w swoim życiu odwiedzić gabinet ortopedy. Ortopeda to taki lekarz, który pomoże nam przy różnych wadach aparatu ruchu. Wiele osób zapisuje się na wizytę do ortopedy z takimi problemami jak: ograniczenia ruchomości, stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle mięśni, deformacje lub zniekształcenia w obrębie stóp. Leczenia ortopedycznego wymagają także osoby, które posiadają nabyte lub wrodzone wady postawy. O wyborze prywatnego ortopedy często decydują opinie na jego temat oraz to, jakie posiada on doświadczenie w leczeniu konkretnych schorzeń ortopedycznych. Dobry ortopeda dobiera takie metody leczenia, które przy danym schorzeniu będą jak najbardziej skuteczne i zalecane. Taki specjalista ma również na uwadze szybki powrót pacjenta do sprawności fizycznej, więc kiedy tylko istnieje taka możliwość wybiera te zabiegi, które charakteryzują się małą inwazyjnością. Takim mało inwazyjnym zabiegiem ortopedycznym jest np. artroskopia. Za pomocą technik artroskopowych leczy się między innymi: uszkodzenia łąkotek, złamania chrzęstno- kostne czy też niektóre z zaburzeń stawu rzepkowo- udowego.

Partnerem materiału jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.

Co warto wiedzieć na temat leczenia ortopedycznego?