Analiza bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania przejścia dla pieszych w sąsiedztwie popularnego „Dużego Berlina” w Oświęcimiu – to jeden z tematów poruszonych na dzisiejszym posiedzeniu Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trakcie spotkania zaprezentowano także tegoroczną statystykę wypadków na drogach powiatu oświęcimskiego.

Było to już czwarte posiedzenie PRBRD. W pracach Rady biorą udział włodarze Powiatu Oświęcimskiego, reprezentanci poszczególnych gmin, przedstawiciele komend powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej, urzędnicy z wydziału inwestycji, rozwoju i dróg, oraz z biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego.

Dzisiejszemu spotkaniu, które zorganizowano w sali audiowizualnej internatu popularnego „Chemika”, przewodniczył członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak, a poprowadził Łukasz Mędrysa, naczelnik wydział inwestycji, rozwoju i dróg.

Gościem posiedzenia była Katarzyna Dobrzańska – Junco z Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedstawiła działania, jakie MWRBRD przeprowadziła w ostatnim czasie.

Sporo miejsca poświęcono kwestii bezpieczeństwa, a de facto jego braku, m.in. wskutek ograniczonej widoczności, na przejściu dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1890K ul. Słowackiego w Oświęcimiu (w rejonie skrzyżowania z miejskim traktem ul. Staszica).

Audytor BRD Bartosz Marszałek podkreślił, że aby skutecznie wyeliminować zagrożenia dla pieszych na tym często uczęszczanym przejściu, należałoby m.in. ograniczyć liczbę miejsc postojowych dla samochodów sąsiadujących z przejściem, doświetlić je, wykonać niezbędną przycinkę zieleni, zawęzić przekrój jezdni w celu ograniczenia prędkości aut.

Obecny na sali zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski zadeklarował, że miasto dofinansuje przebudowę przejścia w 2022 r.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, nadkomisarz Grzegorz Żmudka przedstawił policyjne statystyki dotyczące wypadków na drogach naszego powiatu w br. (nie ujęto w nich z wiadomych względów grudnia). W tym czasie śmierć poniosły 4 osoby (w ub.r. 5, a w 2019 r. aż 9). Dniem, w którym dochodzi do największej liczby wypadków jest środa, a statystycznie najbezpieczniej jest w niedzielę (szczegóły na dołączonych do tekstu zdjęciach).

***

Podstawowymi celami działania Powiatowej Rady BRD są:

1) inicjowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) określenie i koordynowanie kierunków działań samorządów gminnych, powiatowych służb, inspekcji i straży w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego;

3) promowanie kultury w ruchu drogowym na obszarze Powiatu Oświęcimskiego.

Do zadań Powiatowej Rady BRD należą w szczególności:

1) analiza zagrożeń występujących w ruchu drogowym;

2) ochrona życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego;

3) współpraca z organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi w celu realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i przedstawienie ich właściwym organom;

4) współpraca z Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego;

5) analiza i opiniowanie propozycji rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego;

6) wypracowywanie wniosków i postulatów do regionalnych i krajowych programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego;

7) działania mające na celu pozyskanie środków finansowych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego;

8) upowszechnianie i promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz kultury wśród uczestników ruchu drogowego poprzez inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej.

9) analizowanie i ocena podejmowanych działań.

Fot. RL