W ubiegłą niedzielę obchodzono 79. rocznicę utworzenia podobozu KL Auschwitz- Jawischowitz. Powiat Oświęcimski reprezentowała naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Barbara Leszczyńska, składając wiązankę pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tego podobozu.
Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko z samych przeprowadzanych w obozie selekcji. Mieszkańcy Brzeszcz i Jawiszowic, pomimo groźby kary śmierci czy osadzenia w obozie potajemnie dostarczali więźniom żywność, lekarstwa, przenosili korespondencje – grypsy i pomagali w ucieczkach. Górnicy pracujący wraz z więźniami w kopalni bardzo często wykonywali za nich prace i dzielili się z więźniami swoim jedzeniem.
Dziś KL Auschwitz – Jawischowitz to Miejsce Pamięci, którym opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci. Po podobozie zachował się oryginalny budynek łaźni obozowej i oryginalna betonowa latarnia w miejscu placu apelowego, a w 1983 roku na terenie podobozu powstał pomnik upamiętniający jego ofiary. Przy budynku obozowej łaźni stoją kopie betonowych figur wykonanych w 1944 roku na zlecenie kierownictwa obozu przez więźnia Jacquesa Markiela, oryginały znajdują się się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Warunki pracy więźniów i życia w obozie były bardzo ciężkie i panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów, ci niezdolni do pracy byli odsyłani do KL Auschwitz-Birkenau gdzie najczęściej kierowano ich od razu do komór gazowych lub na uśmiercenie dosercowym zastrzykiem fenolu. Stan liczbowy więźniów był na bieżąco uzupełniany nowymi transportami z obozu głównego. – przypomniała podczas uroczystości w swojej wypowiedzi Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Agnieszka Molenda- Kopijasz
Fot. WR, źródło: FPMP