W tym roku mija 80 rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona ziemi Oświęcimskiej oraz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Podczas uroczystości rocznicowych na terenie byłego obozu KL Auschwitz- Birkenau oraz w kościele pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Męczennika Powiat Oświęcimski reprezentowali członkowie Zarządu Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak.
Św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem Ziemi Oświęcimskiej. Wydany przez stolicę apostolską dekret w tej sprawie został oficjalnie ogłoszony podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana. Procedurę kościelną ustanowienia św. Maksymiliana Kolbego patronem Ziemi Oświęcimskiej rozpoczął biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, z inicjatywy Rady Powiatu w Oświęcimiu, która 29 listopada 2017 r. podjęła stosowną uchwałę.
Maksymilian to zakonne imię Rajmunada Kolbe, który urodził się w roku 1894. Jako młody chłopak wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Rzymie i tam też w roku 1918 przyjął święcenia kapłańskie. Był założycielem Niepokalanowa polskiego i japońskiego, których głównym zadaniem była ewangelizacja poprzez wykorzystanie prasy, ale myślał także bardzo konkretnie o założeniu radia i telewizji. Na początku II wojny światowej o. Maksymilian został aresztowany i przetrzymywany w obozach. Zwolniony 8 grudnia 1939 r. powrócił do Niepokalanowa. Po raz drugi został aresztowany 17 lutego 1941 roku i osadzony w więzieniu warszawskiego Gestapo na Pawiaku. 28 maja 1941 roku został przewieziony do Oświęcimia i osadzony w KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16 670. Tutaj krzepił upadłych na duchu, spowiadał, dzielił się z innymi tym co najcenniejsze: miską zupy i chlebem.
W ostatnich dniach lipca, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie, za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Maksymilian Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem fenolu. Jego ciało zostało spalone w krematorium następnego dnia. Papież Jan Paweł II kanonizował go 10 października 1982 r. Ogłosił go również Męczennikiem z miłości.
Z tej okazji 14 sierpnia w kościele pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Męczennika odbyły się uroczystości w ramach których została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. Współorganizatorem uroczystości jest Powiat Oświęcimski.
Fot. JH