Na czerwcowej sesji Rada Powiatu w Oświęcimiu zdecydowała o przystąpieniu Powiatu Oświęcimskiego do Związku Powiatów Polskich. Za akcesem do tej organizacji głosowało 14 obecnych na sesji radnych rządzącej koalicji, przeciw głosowało ośmiu radnych opozycyjnego klubu PiS, dwóch (także z PiS) się wstrzymało.
Związek Powiatów Polskich jako jedna z najbardziej powszechnych ogólnopolskich organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego, od początku swojego istnienia, czyli od 1999 r., stawia sobie za cel wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obronę wspólnych interesów powiatów i miast na prawach powiatu, a także kształtowanie wspólnej polityki.
Związek nie zapomina także o konieczności stałego wspierania inicjatyw na rzecz rozwoju i promocji powiatów, wspierania wymiany doświadczeń, czy upowszechniania modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach. Prezesem ZPP jest obecnie starosta bielski Andrzej Płonka.
Powiat Oświęcimski należał do ZPP w latach 2003 – 2015 r. Decyzją radnych PiS poprzedniej kadencji wystąpiono z tego gremium, argumentując, że korzyści z trwania w tych strukturach są dyskusyjne.
– Uważam że jest szereg korzyści płynących z bycia w tym gremium – powiedział na czerwcowej sesji rady wicestarosta Paweł Kobielusz.
– Na 380 powiatów w naszym kraju, do ZPP należy 305 z nich. My będziemy 306. Nie sądzę byśmy się mylili, ponownie przystępując do tej organizacji – dodał.
Wśród korzyści płynących z przystąpienia do ZPP wicestarosta wymienił m.in. możliwość opiniowania projektów ważnych z punktu widzenia interesu powiatów, reprezentowanie tego szczebla samorządu terytorialnego w rozmowach na poziomie ogólnokrajowych i międzynarodowym, podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju powiatów, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych, naukowych i kulturalnych.
ZPP jest gremium doradczym i opiniotwórczym. Zabiera głos w ważnych sprawach dla powiatów. W ostatnim czasie wystosował list do władz państwa, w którym ostro polemizował w kwestii rządowego projektu ustawy, dążącego do pozbawienia powiatów możliwości dalszego nadzorowania szpitali na swoim terenie. ZPP przedstawił także swoje stanowisko w kwestiach związanych z pandemią koronawirusa i związanych z tym problemów dla samorządów.
Siła Związku Powiatów Polskich drzemie głównie w mocnym mandacie, jaki dają mu powiaty i miasta na prawach powiatu. Dzięki temu wsparciu Związek ma możliwość odważnego reprezentowania powiatowego środowiska samorządowego, co wprost przekłada się na osiągane rezultaty. Dzięki zaangażowaniu ZPP rokrocznie ratowane są budżety powiatów i miast na prawach powiatu przed ich destrukcją wynikającą z proponowanych zmian legislacyjnych, negocjowane są nowe możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych.
Istotnym elementem działalności ZPP są także realizowane projekty, na które Związek pozyskuje środki z innych źródeł niż składki członkowskie. Dzięki ich realizacji ZPP może w większym wymiarze wspierać samorządy, szczególnie powiatowe, w doskonaleniu profesjonalnego świadczenia usług publicznych.
Szerzej o kompetencjach i działaniach podejmowanych przez ZPP TUTAJ