Powiat Oświęcim: Słodko-gorzkie zwycięstwo. 76 lat temu skapitulowały hitlerowskie Niemcy
76 lat temu zakończył się w Europie najstraszliwszy w dziejach świata konflikt zbrojny. Pochłonął dziesiątki milionów ofiar. Na Ziemi Oświęcimskiej odcisnął szczególnie tragiczne piętno. To tu niemieccy okupanci założyli największy obóz koncentracyjny i zagłady, KL Auschwitz-Birkenau. Władze Powiatu Oświęcimskiego oddały dziś hołd ofiarom II wojny światowej, składając wiązanki kwiatów przed pomnikami upamiętniającymi poległych i zamordowanych przez fanatycznych realizatorów obłąkańczej polityki Adolfa Hitlera.
Od 2015 r. 8 maja w Polsce jest oficjalnie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa, który zastąpił Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, celebrowane do 2014 r. w dniu 9 maja.
Wicestarosta Paweł Kobielusz i wiceprzewodniczący rady powiatu Piotr Śreniawski upamiętnili dziś ofiary niemieckich zbrodniarzy oddając im hołd przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu i Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Poręby Wielkiej w czasie I i II Wojny Światowej.
Z kolei etatowa członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska oddała hołd poległym składając kwiaty na brzeszczańskiej nekropolii, przed pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom poległym w boju pod Rajskiem na początku września 1939 r. Towarzyszyli jej radni powiatowi z GM. Brzeszcze Katarzyna Bliźniak i****Tomasz Łukowicz.
Wielu naszych przodków 8 maja 1945 r. przyjęło z mieszanymi uczuciami. Ciesząc się z upadku III Rzeszy, która planowała biologiczne zniszczenie części narodu polskiego na czele z jego elitami, a resztę chciała sprowadzić do roli niewolników, z przerażeniem patrzyło na sowieckich wyzwolicieli” siejących strach, terror i zniszczenie. Konsekwencją II wojny światowej był pojałtański porządek w Europie, zatwierdzony przez przywódców USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR, który na dziesięcioletnia podzielił nasz kontynent, oddając Polskę pod strefę sowieckich wpływów.
8 maja 1945 r. o godzinie 22.30 czasu środkowo-europejskiego w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Działania wojenne przerwano tego samego dnia, tuż po godzinie 23:00. Tym samym w Europie zakończyła się najtragiczniejsza wojna w historii, która pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień na całym świecie.
Rozmowy kapitulacyjne z Niemcami już po zdobyciu Berlina trwały w dniach 5 7 maja 1945 r. i zostały zwieńczone podpisaniem aktu bezwarunkowego złożenia broni we francuskim Reims. Ustalono też, że działania wojenne mają ustać do 8 maja, do godziny 23:01.
Przeciwko zawarciu porozumienia z III Rzeszą, bez własnego udziału w pertraktacjach, stanowczo zaprotestowali Sowieci, domagając się powtórnego parafowania dokumentu. Ostatecznie doszło do tego 8 maja późnym wieczorem. Sowietów reprezentował marszałek Georgij Żukow. Ze strony aliantów podpisy złożyli generałowie Arthur Tedder, Jean de Lattre de Tassigny i Carl Spaatz, a w imieniu Niemiec feldmarszałek Wilhelm Keitel i generał Hans Jürgen-Stumpf. Mimo że doszło do kapitulacji Niemiec, to w niektórych miejscach w Europie oddziały niemieckie kapitulowały w ciągu kilku następnych dni (np. w Poljanie na terenie Słowenii czy na holenderskiej wyspie Texel). (Źródło: Muzeum II Wojny Światowe j).
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/slodko-gorzkie-zwyciestwo-76-lat-temu-skapitulowaly-hitlerowskie-niemcy/
Autor: krystian