Mija 80. rocznica wysiedlenia części mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z utworzeniem przez Niemców tzw. strefy interesów KL Auschwitz. W nawiązaniu do tej bolesnej rocznicy, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało sesję edukacyjną online pn. „Tu był mój dom” – wysiedlenia ze strefy KL Auschwitz. Uczestniczyło w niej ponad 400 osób.
Sesja miała na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń związanych z tymi tragicznymi faktami. Bardzo ważną częścią były relacje na żywo świadków wydarzeń sprzed 80 lat. Integralną część spotkania online stanowiły również warsztaty edukacyjne dla młodzieży.
Sesję rozpoczęli przedstawiciele organizatorów tego wydarzenia – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk.
Kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Setkiewicz wygłosił wykład o wysiedleniach mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości w latach 1940-1942. Zwrócił w nim m.in. uwagę na to, jakie były skutki demograficzne działań Niemców.
– Dramatycznie zmieniła się struktura demograficzna Oświęcimia, w którym pozostała jedynie jedna czwarta jego przedwojennych mieszkańców – zaznaczył.
W rezultacie wysiedleń i wyburzeń zabudowy mieszkalnej przez okupanta, wsie w pobliżu miasta właściwie całkowicie opustoszały.
Przykładowo, Niemcy zniszczyli domy w znacznej części Broszkowic i mniej więcej połowie Babic. W Brzezince z ponad 500 domów po wojnie zostało 6 oraz budynek szkoły i remizy strażackiej.
Niezwykle cenne i wzruszające były wspomnienia świadków historii, którzy opowiadali o swoich przeżyciach sprzed lat związanych z wypędzeniami. Zaproszeni goście to: Józefa Handzlik, Zofia Przybyłowska i Marian Górnicki.
– W związku z wieloma pytaniami od osób, które nie mogły uczestniczyć w sesji na żywo, uprzejmie informujemy, że niezwłocznie po otrzymaniu nagrania sesji, udostępnimy je na naszej stronie internetowej – zapewnia dyrekcja placówki.
Ponadto, w związku z dużym zainteresowaniem warsztatami pt. „Wcześnie rano obudził mnie turkot wozów, zgiełk, nawoływania woźniców i ujadanie psów” towarzyszącymi sesji, a dotyczącymi wysiedleń, organizatorzy zapraszają nauczycieli do kontaktu z edukatorkami z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów w innym terminie.
https://www.muzeumpamieci.pl/bedzie-mozliwosc-uczestnictwa-w-warsztatach-w-innym-terminie/
Fot. Sesja edukacyjna pn. „Tu był mój dom” – wysiedlenia ze strefy KL Auschwitz. Od lewej: dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk, Zofia Przybyłowska, Marian Górnicki, Anita Bury z MPMZO i Józefa Handzlik.
(Źródło: Muzeum Pamięci).