Podczas inauguracyjnego posiedzenia Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, któremu przewodniczył starosta Marcin Niedziela sporo miejsca poświęcono kwestii bezpieczeństwa na lokalnych traktach. Jako przykład wskazano skrzyżowanie ul. Ceglanej z ul. Sadową oraz wyjazdu z Castoramy w Oświęcimiu. Wielu kierowców w tym miejscu nieprawidłowo interpretuje przepisy ruchu drogowego, przez co niejednokrotnie dochodzi do sytuacji kolizyjnych.
Rozważanie na temat poprawnej interpretacji pierwszeństwa w tym miejscu rozpocząć należy od wyjaśnienia, czym jest skrzyżowanie. A jest to: przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.
W tym przypadku połączenie ul. Ceglanej z ul. Sadową możemy bezsprzecznie nazwać skrzyżowaniem.
Inaczej sytuacja wygląda, kiedy analizujemy połączenie ul. Ceglanej z wyjazdem z parkingu Castoramy.
– Tego połączenia nie możemy nazwać skrzyżowaniem i należy je traktować jak zjazd publiczny – podkreśla Łukasz Mędrysa, naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Dróg Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
– Nie jest bowiem skrzyżowaniem przecięcie, połączenie lub rozwidlenie drogi twardej z: drogą gruntową; drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze. Wyjazd z parkingu na drogę twardą jest włączaniem się do ruchu, a nie przejazdem przez skrzyżowanie – dodaje naczelnik.
Zasady włączania się do ruchu określa Prawo o Ruchu Drogowym.
Włączanie się do ruchu
Art. 17. [Zasady włączania się do ruchu]
- Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
(…)
- Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
Wielu kierowców błędnie w tym przypadku interpretuje znaki D-52/53 „Strefa ruchu”. Zgodnie z ich interpretacją, znak D-52/53 drogę wewnętrzną czy też parking zamienia w drogi publiczne, a co za tym idzie połączenie ich z drogami publicznymi traktują jak skrzyżowanie. Jest to niewłaściwa interpretacja, gdyż zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi
Definicja jasno wskazuje, że strefę ruchu wyznacza się na drogach wewnętrznych.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. W sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach mówi:
„W strefie ruchu stosuje się znaki takie jak na drogach wewnętrznych, to jest z grupy wielkości małych lub mini.”
Podsumowując, w opisywanym przypadku, wyjazd z parkingu sklepu Castorama należy traktować jako włączenie się do ruchu, a co za tym idzie kierujący muszą zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa przejazdu wszystkim uczestnikom ruchu poruszającym się po skrzyżowaniu ul. Ceglanej z ul. Sadową.