Zaproszenie na spotkanie on-line z Karoliną Sulej.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza 10 marca (środa) o godz. 18 na spotkanie z Karoliną Sulej, autorką książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Rozmowa, którą poprowadzi Stanisława Piotrowska z Działu Edukacyjno-Programowego MDSM, będzie transmitowana na kanale YouTube pod linkiem: https://youtu.be/oJxz6QLX6H0

Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Autorka dotarła do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie, bo w momencie odebrania im ubrań tracili tożsamość, a tym samym udawał się proces odczłowieczania, odbierania podmiotowości.

„Karolina Sulej wykonała tytaniczną badawczą pracę. Jeździła i do Jad Waszem, do Majdanka, Bełżca, siedziała w archiwach Muzeum Auschwitz Birkenau. I napisała rzecz tak trudną do streszczenia w poście na fejsie, że nie będę tego robić. To rzadka rzecz w świecie, w którym książki pisze się w ciągu roku, bo tak wypada. Jest tu nie tylko nieprawdopodobna ilość faktów, nad którymi żadna wcześniej pisarka ani pisarz nie pochylili się w taki sposób, ale też konstrukcja, na początku przechodzimy przez cały proces tego przerabiania osoby w numer poprzez zabranie jej tego, co stanowi o jej wyjątkowości. Więc warto sobie zrobić przerwę od instagrama i flejmów na fejsbuku, bo takie rzeczy proszę państwa to się często nie zdarzają” – napisała o książce Małgorzata Halber, autorka głośnej publikacji „Najgorszy człowiek świata”.

Karolia Sulej (r.1985) – pisarka, reporterka, pisząca m.in do „Wysokich Obcasów”, „Pisma”, „Vogue”, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017).

Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 1990 roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.