Moda męska - w stosunku do kobiecej wydaje nam się zaskakująco prosta i oparta na stałych schematach. W ostatnich latach jednak eleganckie stylizacje dla mężczyzn przeżywają istny rozkwit. Projektanci proponują coraz bardziej nowatorskie rozwiązania estetyczne, a na sklepowych półkach pojawiają się ubrania, o których można było wcześniej jedynie fantazjować. Mamy mnóstwo możliwości wyboru - w jaki sposób jednak powinniśmy zabrać się za tworzenie męskiej stylizacji?
Co wchodzi w skład męskiej kreacji? Podstawa kompozycji męskiego stroju.
Wielu osobom mogłoby się wydawać, że strój mężczyzny składa się jedynie z butów, spodni i pierwszej lepszej koszulki. Ten schemat pozostawmy jednak osobom o nieco mniejszych wymaganiach estetycznych. Dla mężczyzn, którzy chcą prezentować się atrakcyjnie w każdych okolicznościach - konieczne będzie wyróżnienie jeszcze kilku istotnych elementów kreacji.
Bardzo ważną rolę w estetyce stroju męskiego odgrywają dodatki - takie jak pasek i zegarek. Nadają one bowiem całemu zestawowi ostatecznego charakteru, który warunkuje jego odbiór. W przypadku formalnych stylizacji warto zwrócić uwagę również na krawat czy muchę - my skupimy się jednak na stylu smart casual. Tworząc tego rodzaju kompozycję, warto zwrócić się nad dodaniem marynarki - poszerza ona optycznie ramiona i wyszczupla, dzięki czemu sylwetka wydaje nam się bardziej atrakcyjna.
Kolorystyka stroju: bezpieczne rozwiązania czy eksperymenty?
Dla wielu mężczyzn kłopotliwą kwestią okazuje się kolorystyka stroju. Obawiają się odważnych barw - jak bordo, zieleń czy czerwień i wolą korzystać ze sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań. Dzisiejsza moda męska opiera się jednak w dużej mierze na oryginalności i odwadze właśnie. Dlatego warto zastanowić się, jakie barwy najbardziej będą pasowały do naszej cery.
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie tego jest przystawienie do twarzy dwóch skrawków metali szlachetnych - srebra i złota. Jeśli nasza twarz będzie lepiej wyglądać przy srebrze, powinniśmy stawiać na kolory zimne, jak butelkowa zieleń i błękit. Lepsza kompozycja ze złotem oznacza, że powinniśmy skłaniać się w kierunku żółcieni, czerwieni i różnych odcieni koloru pomarańczowego.
Nie powinniśmy również bać się wzorzystych rozwiązań, ponieważ są one jednym z najchętniej używanych zabiegów przy projektowaniu ubrań męskich. Warto chociażby przymierzyć kraciastą marynarkę lub koszulę w kolorowe kropki - całkiem możliwe, że nada nam ona świeżego, oryginalnego charakteru.
Czym się kierować, dobierając dolną część stylizacji?
Najbardziej sprawdzonym sposobem, na tworzenie spójnej i estetycznej kompozycji jest ozdobna góra i spodnie męskie, które będą równoważyć jej nietuzinkową estetykę. Dolna część stylizacji powinna być z reguły nieco ciemniejsza od góry - ponieważ przy zastosowaniu odwrotnego kontrastu, nogi będą nam się wydawały nieproporcjonalnie duże w stosunku do tułowia. Możliwe jest przełamanie tego schematu - potrzeba do tego jednak nieco wprawy w tworzeniu kreacji i wrażliwy zmysł estetyczny.
Spodnie w stroju mężczyzny nie muszą być jednak w jednolitym kolorze. Możemy odwrócić nieco regułę wzorzystości wspomnianą na początku tego akapitu - założyć kraciaste spodnie i gładką koszulę. Takie rozwiązanie również będzie niezwykle atrakcyjne wizualnie o co ważniejsze - z pewnością pozwoli nam wyróżnić się z tłumu. Tak zdecydowane rozwiązania świadczą o silnym i zrównoważonym charakterze mężczyzny.
Współczesna elegancja męska: podsumowanie - jak skomponować kreację dla mężczyzny?
Gdy zabieramy się za tworzenie męskiej stylizacji, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jakich elementów chcemy w niej użyć. Czy będzie to pasek, zegarek, szelki, a może jeszcze coś innego? Później zastanówmy się nieco nad kolorystyką, zaplanujmy kontrasty i spójności - dobierzmy względem tej wizji odpowiednie spodnie i buty. Strój skomponowany zgodnie z tymi zasadami z pewnością zachwyci niejedną osobę!