W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, kierując się dobrem i bezpieczeństwem mieszkańców, władze Powiatu Oświęcimskiego wystosowały do wojewody pismo. Domagają się w nim zgody na wydłużenie czasu pracy Zespołu Ratownictwa Medycznego w Brzeszczach do całej doby oraz wpisania do planu Państwowego Ratownictwa Medycznego dwóch karetek w rejonie operacyjnym obsługującym nasz powiat.
Na mocy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), organem administracji rządowej właściwym w zakresie wykonywania zadań systemu PRM na terenie województwa jest wojewoda. To do niego należy planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu i nadzór nad nim.
„W powiecie oświęcimskim czas dojazdu do zgłoszenia uległ zdecydowanemu wydłużeniu ze względu na wdrożone procedury, jak również wskazanie przez wojewodę Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu na szpital wiodący w zakresie leczenia COVID-19 i przekształcenia trzech oddziałów szpitalnych na oddziały zajmujące się leczeniem COVID-19, co zwiększa ilość udzielanych świadczeń oraz znacząco wydłuża czas dojazdu do zgłoszeń przez ZRM” – czytamy w piśmie do wojewody małopolskiego, sygnowanym przez starostę Marcina Niedzielę i wicestarostę Pawła Kobielusza.
„W trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu oświęcimskiego, Szpital Powiatowy w Oświęcimiu przygotuje ambulanse oraz kadrę medyczną do realizacji zadania ZRM w zwiększonym zakresie, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy w oczekiwaniu na karetkę pacjentka umiera na chodniku, czy ze względu na zbyt długie oczekiwanie na karetkę konieczne jest wezwanie lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, jak to miało miejsce kilka dni temu” – nadmieniają w piśmie do wojewody włodarze naszego powiatu, wskazując że dotychczasowy plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego nie jest dostosowany do obecnej sytuacji epidemicznej i nie zapewnia stabilności opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego.
Pełna pełna treść pisma do wojewody poniżej.