Po decyzji wojewody małopolskiego o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu w wiodącą w Małopolsce Zachodniej lecznicę w walce z koronawirusem, dyrekcja musiała przeznaczyć trzy oddziały wewnętrzne wyłącznie dla pacjentów covidowych. Tymczasem obiecany przez władze wojewódzkie wysokospecjalistyczny sprzęt w postaci respiratorów i kardiomonitorów dotarł do oświęcimskiej placówki w częściach.
– Problem polega na tym, że sprzęt dotarł w opakowaniach, w skrzynkach i jest do złożenia. Nie mając żadnych uprawnień i możliwości złożenia tak precyzyjnego sprzętu, jest on dla nas obecnie mało przydatny – nie krył irytacji pod koniec października dyrektor ZOZ Edward Piechulek w rozmowie z Faktami Oświęcim.
Autoryzowany serwis zaoferował pomoc w zmontowaniu respiratorów dopiero po 15 listopada.
Ostatecznie sprzęt udało się złożyć własnymi siłami. Wczoraj wicedyrektor szpitala Magdalena Foks powiedziała nam, że „respiratory z pierwszej partii w ilości 10 sztuk zostały złożone i pracują jako wentylacja nieinwazyjna lub wysokoprzepływowa terapia donosowa”.
– Pierwsze trzy pracują w Oddziale Anastezjologii i Intensywnej Terapii stworzonej na potrzeby COVID-19 – poinformowała pani wicedyrektor.
– W miniony piątek otrzymaliśmy 6 sztuk respiratorów Draeger Evita. Czekają na serwis, który przyjeżdża 10 listopada. Oczekujemy na sprzęt optiflow dedykowany dla wysokoprzepływowej tlenoterapii, który ma zostać dostarczony jeszcze w tym tygodniu – powiedziała nam wczoraj Magdalena Foks.
9 listopada placówka otrzymała informację, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach pomocy w akcji zwalczania epidemii koronawirusa przekaże Szpitalowi Powiatowemu 15 łóżek szpitalnych serii Evario.
Pomoc płynie także od miejscowych podmiotów. Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint użyczyło powiatowej lecznicy 425 testów do wykrywania COVID-19. Do miesiąca czasu identyczna ilość testów zostanie oddana do Carintu przez dyrekcję szpitala.
Według stanu na 10 listopada, w oświęcimskim szpitalu przebywa 82 pacjentów covidowych.
Fot. zbiory ZOZ