Z inicjatywy starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli oraz dyrektorów szpitali powiatowych w Oświęcimiu i Chrzanowie, Edwarda Piechulka i Artura Baranowskiego, 20 października w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie, które miało na celu wypracowanie strategii walki z koronawirusem SARS-Cov-2 dla Małopolski Zachodniej.

Na kanwie tego spotkania pragnę poinformować mieszkańców, że podczas zeszłotygodniowej wideokonferencji z wojewodą pojawiły się przymiarki, by szpital w Oświęcimiu stał się tzw. szpitalem covidowym. Z inicjatywy starosty oświęcimskiego i dyrektorów szpitali w Oświęcimiu i Chrzanowie wypracowano rozwiązanie, które w możliwie najlepszy sposób zabezpiecza zarówno potrzeby pacjentów z COVID-19, jak i cierpiących na inne choroby. Efektem tej dyskusji było wczorajsze spotkanie w Krakowie – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.

Starosta Marcin Niedziela podkreślił, że w obliczu dynamicznej sytuacji związanej z lawinowo rosnąco liczbą zakażonych koronawirusem w całym kraju i prezentowanymi modelami matematycznymi, z których wynika, że wkrótce w Małopolsce może dochodzić do 4-5 tysięcy zakażeń dziennie, włodarze Powiatu Oświęcimskiego będą rozmawiać z wojewodą, aby w najbliższej przyszłości nie zamieniać kolejnych „zwykłych” łóżek na covidowe, lecz powiększać pulę tych drugich w oparciu o inne rozwiązania.

Efektem rozmów w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim jest ustalenie strategii walki z koronawirusem SARS-Cov-2 dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

Zdecydowano, że od 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

Natomiast w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie nasz szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem – powiedział Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Uczestnicy spotkania w MUW, którego gospodarzami byli wojewoda Łukasz Kmita i wicewojewoda Zbigniew Starzec, zastrzegli, iż w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, powyższe ustalenia mogą ulec zmianie.

Wojewoda Łukasz Kmita zapewnił o działaniach mających na celu poszukiwanie miejsc dla pacjentów ze stwierdzonym SARS-CoV-2 na terenie Krakowa, co znacznie odciążyłoby Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Takie rozwiązanie wypracowane zostało przez starostę oświęcimskiego Marcina Niedzielę we współpracy z dyrekcją Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu w celu optymalnego zagwarantowania opieki medycznej dla pacjentów naszego powiatu.

W szpitalu w Oświęcimiu będzie prowadzone leczenie w pozostałych oddziałach specjalistycznych na dotychczasowych zasadach, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych problemów epidemiologicznych.

– Dzięki dobrej współpracy, a także wsparciu organów założycielskich możemy odpowiedzialnie budować system opieki nad pacjentami z COVID-19 w regionie, a zarazem zabezpieczać potrzeby pacjentów “niecovidowych”. Bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym wspólnym celem i priorytetem – podsumowali dyrektorzy Edward Piechulek i Artur Baranowski.

Fot. MUW

  • Uczestnicy spotkania w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.