Poniżej prezentujemy informację Zarządu Powiatu w Oświęcimiu na temat obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz, w związku ze stanowiskiem zawartym w liście otwartym Prawa i Sprawiedliwości. Została ona odczytana podczas sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu w dn. 24 czerwca br. przez Starostę Oświęcimskiego Marcina Niedzielę.
Dokładnie 80 lat temu hitlerowscy okupanci deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu w Auschwitz pierwszą grupę 728 Polaków, więźniów politycznych przetrzymywanych wcześniej w więzieniu w Tarnowie. Transport, wiozący przede wszystkim młodych ludzi, często aresztowanych przy próbie przekroczenia granicy celem przedostania się do tworzonej tam armii polskiej, dotarł na miejsce 14 czerwca 1940 roku. Dzisiaj data ta jest jednym z symboli męczeństwa narodu polskiego. Od 2006 roku 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Dla obecnych władz Powiatu Oświęcimskiego pamięć i szacunek dla tego święta stanowi ważny aspekt działalności naszego Powiatu w obszarze troski o upamiętnianie ważnych historycznie rocznic narodowych. Tegoroczne obchody zapowiadały się bardzo uroczyście, a Powiat Oświęcimski był ich aktywnym współorganizatorem i członkiem komitetu organizacyjnego. Pierwotne plany, z uwagi na pandemię Covid-19 zostały skorygowane ze względu na wprowadzanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ponadto Wojewoda Małopolski nie wydał zgody na organizację zgromadzenia na terenie Miejsca Pamięci. W tych okolicznościach wiele działań informacyjnych i edukacyjnych przeniesiono w obszar online. W tym celu powiatowe Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) przygotowało na swojej stronie internetowej obszerny materiał poświęcony wydarzeniom z 14 czerwca 1940 roku. Natomiast delegacja Zarządu Powiatu w Oświęcimiu oddała hołd ofiarom Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i innych Obozów Zagłady składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Śmierci w muzeum byłego obozu KL Auschwitz oraz na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi do KL Auschwitz, a także pod pomnikiem Witolda Pileckiego.
Ze względu na procedury bezpieczeństwa związane z zagrożeniem epidemiologicznym wszystkie delegacje uczestniczące w obchodach składały kwiaty indywidualnie. Na terenie Muzeum administrator tego Miejsca Pamięci wyznaczył dla delegacji Powiatu godzinę 15.10. W tym kontekście zaskakujące jest rozpowszechnianie przez Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości nieprawdziwych informacji, że podczas uroczystości rocznicowych zabrakło przedstawicieli władz Powiatu Oświęcimskiego. W aspekcie wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów niezrozumiałe jest także oczekiwanie, że delegacja Powiatu miałaby dołączyć do innych delegacji, np. z Prezydentem RP na czele.
Wobec przedstawionych faktów, przekazywanie nieprawdziwych informacji na temat braku udziału władz Powiatu Oświęcimskiego w upamiętnieniu 80. rocznicy pierwszego transportu jest przejawem wykorzystywania tych bolesnych historycznych wydarzeń do realizacji partykularnych celów polityczny. Apelujemy o zaprzestanie takich praktyk.
Starosta Oświęcimski
Marcin Niedziela