AKTUALIZACJA Z GODZ. 15.05. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 209 osób. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 9 osób.

W tej grupie jest 7 osób z Krakowa (osoba niepełnoletnia, młoda kobieta, młody mężczyzna, 2 kobiety w sile wieku, mężczyzna w sile wieku i starsza kobieta) oraz po 1 jednej osobie z powiatu bocheńskiego (młody mężczyzna) i powiatu wielickiego (mężczyzna w sile wieku) – poinformowało tuż przed godz. 15 biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Wszystkie te osoby przebywają w izolacji.

***

AKTUALIZACJA Z GODZ. 13.20. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu podało najświeższe dane dot. liczby osób w powiecie oświęcimskim przebywających na kwarantannie. Jest ich na dzień 1 kwietnia (godz. 13) 503 (wczoraj 545 os.). Osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym jest 14 (1 os. więcej niż wczoraj).

Nie uległa zmianie liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w powiecie oświęcimskim. To nadal dwie osoby.

***

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 200 osób, w tym u dwóch mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

– Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. W tej grupie są: 2 starsze osoby z powiatu limanowskiego (mężczyzna i kobieta), 2 osoby z powiatu bocheńskiego (starsza kobieta i mężczyzna w sile wieku), po 1 osobie z Krakowa (kobieta w sile wieku), Tarnowa (mężczyzna w sile wieku), powiatu olkuskiego (młoda kobieta) i powiatu wielickiego (młody mężczyzna) – skorygowało przed godz. 10 swoją pierwotną informację biuro prasowe wojewody małopolskiego, dodając że aktualnie 3 osoby są hospitalizowane, a 5 przebywa w izolacji.

Wśród nowo potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 jest też 87-letnia mieszkanka powiatu limanowskiego, która zmarła w Szpitalu Powiatowym w Limanowej.

Jeżeli do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zostanie przekazane potwierdzenie, że przyczyną zgonu tej osoby była choroba zakaźna COVID-19, będzie to podstawą do ujmowania tego zgonu w prezentowanych statystykach. Przypomnijmy. Sanepid nie decyduje o przyczynie zgonu. Jeżeli służby medyczne ocenią, że przyczyną zgonu jest COVID-19, przekazują tę informację do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na specjalnym formularzu (ZLK-5 – zgłoszenie podejrzenia lub rozpoznania zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej). Informacje z Powiatowej Stacji są przekazywane do WSSE, a z WSSE do MUW – tłumaczy zawiłe procedury biuro wojewody.