Usługi adwokata w Warszawie, jak i w innych miastach, to duża pomoc nie tylko w niecodziennych sprawach. W jaki sposób warto przygotować się do spotkania w kancelarii, aby było ono dla nas najbardziej owocne?
Spotkanie z adwokatem w Warszawie – ogólne informacje o sprawie
Jeśli zmagamy się z problemem natury prawnej lub mamy wątpliwości co do zagadnienia z tej dziedziny, najbardziej wykwalifikowanym doradcą będzie w takim przypadku adwokat Warszawa. Do kancelarii adwokackiej możemy zwrócić się w wielu sytuacjach – od spraw cywilnych, karnych i administracyjnych po te obejmujące prawo pracy. Nie zawsze muszą to być poważne sytuacje, takie jak wykroczenia czy rozwody – w wielu codziennych sytuacjach również może nam się przydać porada prawna, np. jeśli podejrzewamy, że ktoś naruszył nasze prawa konsumenta.
Jeśli umówimy się na spotkanie z adwokatem w Warszawie, warto odpowiednio przygotować się przed konsultacjami – dzięki temu przebiegną one sprawniej, a adwokat będzie mógł uzyskać od nas za pierwszym razem wszystkie informacje, które będą mu niezbędne do zajęcia się sprawą lub udzielenia porady prawnej.
Pierwszą kwestią są ogólne informacje o sprawie, która nas dotyczy. Oczywiście jest to związane jedynie z konkretnymi sprawami – jeśli chcemy poradzić się ogólnie co do danego zagadnienia, nie musimy się przygotowywać.
Warto zanotować sobie kluczowe kwestie, takie jak daty, nazwiska, miejsca czy kolejność wydarzeń. Dzięki temu łatwo będzie nam opowiedzieć całą historię i w razie potrzeby odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania adwokata.
Przygotowanie pytań do adwokata
Choć adwokat będzie chciał możliwie najbardziej przybliżyć nam prawne spojrzenie na naszą sprawę, w każdym przypadku klient może mieć nieco inny punkt widzenia. W związku z tym warto przed spotkaniem zanotować sobie swoje wątpliwości i pytania, jakie chcemy zadać w kancelarii. Dzięki temu adwokat będzie miał szansę wyjaśnić nam wszystkie interesujące nas kwestie i dokładnie omówić z nami całą sprawę.
Dokumenty potrzebne na spotkaniu w kancelarii adwokackiej
W wielu sytuacjach dobrym krokiem będzie przyniesienie na pierwsze spotkanie w kancelarii adwokackiej dokumentów związanych ze sprawą. Bardzo często adwokat musi opierać się na tego typu źródłach, aby udzielić porady prawnej lub móc zająć się sprawą w ramach innych usług. To, jakie dokumenty będą potrzebne, zależy od typu sprawy – w każdym przypadku może to być oczywiście coś innego. Jeśli nie mamy pewności, co może się przydać podczas spotkania, najlepiej wziąć ze sobą całą dokumentację, która może mieć związek ze sprawą.
Przykładowymi dokumentami, które warto zabrać do kancelarii adwokackiej, są:
- w przypadku sprawy o rozwód i o alimenty – odpis aktu małżeństwa, odpis akt urodzenia dzieci, faktury i rachunki potwierdzające wydatki na utrzymanie i wychowanie dzieci, umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach,
- w przypadku spraw spadkowych – testament, odpis aktów stanu cywilnego (zgonu, urodzenia, małżeństwa), dokumenty związane z majątkiem składającym się na spadek (np. księgi wieczyste),
- w przypadku spraw dotyczących umów – umowy i związane z nimi aneksy oraz załączniki.
Jeśli dokumentacja jest wyjątkowo rozbudowana, bo np. dotyczy trwającej już dłuższy czas sprawy sądowej, warto dać adwokatowi możliwość wcześniejszego zaznajomienia się z jej treścią – w tym celu można, przy wcześniejszym uzgodnieniu, przesłać materiały źródłowe jeszcze przed spotkaniem, np. za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu, a na spotkaniu z adwokatem w Warszawie zyskać od razu fachową poradę.
Odpowiednie przygotowanie do konsultacji w kancelarii adwokackiej to przede wszystkim możliwość uzyskania obsługi prawnej w krótszym czasie, dzięki niemu nie będziemy musieli bowiem uzupełniać ważnych informacji w naszej historii czy dosyłać potrzebnych dokumentów. Mając wszystkie niezbędne źródła od razu, adwokat może szybciej przystąpić do pracy, co zawsze jest korzystne dla klienta.