Promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu – to główne założenia nowego projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Jednym z sygnatariuszy porozumienia jest Powiat Oświęcimski. Na podpisaniu dokumentu 2 marca w krakowskiej AGH obecni byli starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz.

W gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej Województwo Małopolskie zawarło porozumienie z 25 partnerami ze świata nauki i samorządów. Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA ma być realizowany ze środków unijnych. Wartość projektu sięga 70 mln złotych.

Województwo Małopolskie wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” wspólnie z 25 partnerami. To Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, nowosądecki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki, wielicki.

Partnerami zagranicznymi projektu będą Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu oraz Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus.

Realizację projektu w Małopolsce wspiera również Minister Klimatu, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pełnomocnik Premiera do spraw Programu Czyste Powietrze.

To ważny dzień i ważny moment dla mieszkańców Małopolski. (…) W wyniku podpisania tego porozumienia będziemy ubiegać się o niemałe środki, bo ok. 70 mln zł. Zostaną one przeznaczone m.in. na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

W przypadku pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, realizacja projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA rozpocznie się w styczniu 2021 roku, a zakończy w grudniu 2030.

Program będzie służył promocji wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawie efektywności energetycznej oraz realizacji unijnych celów w zakresie ochrony klimatu.

Przypomnijmy, że samorząd wojewódzki już realizuje jeden projekt zintegrowany LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Projekt jest wdrażany od października 2015.

Jest to jak dotąd jedyny w Polsce projekt zintegrowany LIFE. Łączna wartość projektu to 17 mln euro. Jego celem jest integracja działań w zakresie poprawy jakości powietrza, aby w pełni wdrożyć wymagania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest we współpracy z 67 partnerami, w tym 62 gminami z obszaru Małopolski.

(Źródło, Fot. i Video: UMWM)