„Pamięć wszystko obejmie – losy osieczan podczas II wojny światowej” – to tytuł spotkania organizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Jagiełły w Osieku.

Spotkanie, na które organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, odbędzie się 19 listopada (wtorek) o godz. 17 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Osieku.

Spotkanie jest rezultatem wrześniowej konferencji zorganizowanej przez Muzeum Pamięci pt. „Niestrudzeni w walce o ojczyznę – mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej na frontach II wojny światowej”.

Zainteresowanie tą tematyką okazało się tak duże, a temat tak obszerny, że placówka z siedzibą w oświęcimskim starostwie postanowiła rozpocząć nowy cykl spotkań z lokalną historią.

– Podczas wrześniowej konferencji pojawił się temat żołnierzy z Osieka walczących w armii Andersa. Konferencja miała szerszy zakres, temat nie do końca został wyczerpany, dlatego w porozumieniu ze Szkolą Podstawową nr 1 w Osieku zapoczątkujemy nową formułę spotkań, którą chcemy też kontynuować w innych miejscowościach powiatu – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia z historii Osieka i życia jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.

Program spotkania.

  • Szlakiem nadziei – osieczanie w Armii Andersa – p. Adam Hałatek
  • Losy znanych osieczan podczas II wojny światowej – p. Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH w Oświęcimiu oraz prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Osieka, przedstawi historię Kazimierza Jędrzejowskiego „Kazka”, p. Monika Rycerz – dyrektor SP nr 1 w Osieku, przybliży postać Karola Kruczały
  • Izba Regionalna Doliny Karpia w Osieku – militaria z okresu II wojny światowej p. Mirosław Kocemba
  • Zapisane w pamięci – życie codzienne osieczan w czasie okupacji, p. Adam Sala oraz p. Marzena Borkowska.

(Źródło: MPMZO)