Każdy Polak choć raz w życiu powinien zobaczyć na żywo Bałtyk. Przed laty było to możliwe po przebyciu długiej trasy pociągiem lub samochodem. Dzisiaj, dzięki samolotom, można dostać się tam w kilka chwil. Z jakiego polskiego miasta można dolecieć do portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku?
Bezpośrednie loty krajowe do Gdańska realizowane są z dwóch lotnisk: im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Kraków-Balice. Trasy obsługuje dwóch przewoźników – polski LOT oraz irlandzka tania linia lotnicza Ryanair. Podróż samolotem nad morze to bardzo korzystanie opcja dla osób mieszkających w centralnej oraz południowej Polsce. Lot trwa około godziny. Podróż pociągiem z Warszawy do Gdańska może trwać od 3 aż do około 10 godzin (a dodatkowo bilety na tej trasie mogą kosztować nawet kilkaset złotych), samochodem pokonanie tego odcinka zajmuje natomiast około 4 godzin. Trasa z Krakowa do Gdańska koleją może trwać od 5,5 aż do ponad 13 godzin; samochodem to ponad 6 godzin.
Na trasie Warszawa – Gdańsk loty realizowane są regularnie, można znaleźć je m.in. w porównywarkach cen biletów. Podróż samolotem nad morze to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.
Dojazd z lotniska w Gdańsku
Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy zlokalizowany jest w dzielnicy Matarnia. Znajduje się jedynie 10 km od ścisłego centrum miasta oraz 20 kilometrów od molo w Brzeźnie (nadmorskiej dzielnicy Gdańska). Z lotniska do miasta można dostać się pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej), autobusem miejskim oraz minibusem przewoźnika regularnego bądź nieregularnego. Kursują oni także do okolicznych miast, np. Gdyni i Sopotu. Ponadto z lotniska jeżdżą taksówki, możliwy jest też wynajem samochodu przy porcie lotniczym. Dzięki niewielkim odległościom od centrum oraz morza dojazd do miejsca docelowego nie jest drogi ani czasochłonny.
Gdy Gdańsk to tylko przystanek…
Port lotniczy w Gdańsku ma bardzo rozbudowaną siatkę połączeń. Pobyt w Trójmieście może być jedynie przystankiem w podróży w innym kierunku. Z lotniska startują samoloty 12 przewoźników we wszystkich kierunkach świata. Realizowane są połączenia m.in. na Łotwę, do Niemiec, Holandii, Austrii, Izraela, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Francji, krajów skandynawskich oraz na Ukrainę. Dzięki temu możliwe jest spędzenie kilku godzin lub nawet dni nad morzem przy okazji innej podróży – służbowej bądź turystycznej. W tym czasie zdecydowanie warto zobaczyć m.in. Długi Targ (a na nim fontannę Neptuna z XVII wieku, zabytkowe kamienice, Dwór Artusa, Bramę Zieloną Głównego Miasta czy zabytkowy ratusz), bazylikę Mariacką i – gdy ma się nieco więcej czasu – Westerplatte. Można też udać się na spacer po plaży.
Co ważne, na loty międzynarodowe również można znaleźć tanie bilety w internetowych porównaniach cen. Aby móc skorzystać z najlepszych okazji, warto być elastycznym pod względem daty lub kierunku dalszej podróży.