Ciągle widać wiele nowych budynków, kontenerów mieszkalnych, lokali usługowych. Inwestorzy mnożą się jak grzyby po deszczu. Budowa lokalu usługowego w dzisiejszych czasach jest wybitnie prosta. Z każdym miesiącem przybywa wiele nowych mieszkań pod wynajem, biur coworkingowych czy biur call center. Niektórzy zabierają się za budowanie lokalu usługowego wyłącznie pod wynajem. Biorą kredyt, aby potem pieniądze z wynajmu takiego lokalu czy kontenerów handlowych opłacały kredyt.

Kto zaczyna budowę?

Budowę lokali usługowych może zacząć każdy. Wystarczy posiadać odpowiedni zasób portfela bądź możliwość wzięcia odpowiednio wielkiego kredytu. Nie trzeba znać się na budownictwie kontenerów handlowych czy być ich producentem. Wystarczy wynająć odpowiednią ekipę, która zrobi to za nas. My musimy obracać dość dużą ilością gotówki, aby sfinansować wszystkie dogodności w lokalach. Koszt wybudowania konkretnych uzgodnień zwiększają się z każdym miesiącem. Najtrudniejszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które moglibyśmy przeznaczyć na lokal usługowy. Wiadomo, że nie możemy budować lokalu w szczerym polu, ponieważ nikt nie będzie chciał go odwiedzać. Natomiast miejsca w mieście najczęściej są już wykupione przez większych producentów pawilonów czy kontenerów. Wielkie wieżowce również zajmują mnóstwo miejsca, którego nie możemy przeznaczyć na budowę.

Czym charakteryzuje się budowa lokalu usługowego?

Ile kosztuje budowa lokalu usługowego?

Koszta są związane z tym, czego potrzebujemy w lokalu. Budowa może się zamknąć w milionie złotych, a może również liczyć ponad miliard. Wszystko zależy od tego, jaka jest to lokalizacja, jakie są koszty inwestora, ile bierze firma budowlana. Koszty budowy lokalu usługowego zwiększają się z każdym nowym, umieszczonym pomieszczeniem. Im więcej pomieszczeń w budynku, tym większa będzie cena za budowę. Materiały, z jakich korzysta inwestor również mają znaczenie. Jeśli pragniemy budowę zrealizować jak najszybciej, a przeznaczenie lokalu usługowego jest na biura, to możemy wybudować go z płyt czy całym zestawów. Natomiast, jeśli pragniemy, aby nasze lokale usługowe były również zamieszkiwane lub często użytkowane, to bloczki betonowe, porotherm czy h+h są równie dobrym rozwiązaniem. Ile zatem kosztuje budowa lokalu usługowego? To jak wróżenie z fusów kawy. Raz będzie to ogromna inwestycja, raz będziemy ciąć koszty. Przy czym cięcie kosztów oznacza również spadek jakości lokali. Warto o tym pamiętać, ponieważ później może się to odbić na naszym wynagrodzeniu.

Czy płacimy VAT budując lokale usługowe?

To jest trudny temat, dlatego warto zasięgnąć porady dobrej księgowej, która zna się na tym temacie. Jedni potrafią powiedzieć, że w niektórych przypadkach możemy zapłacić VAT od budowy lokali, a inni szukają kruczków, które pozwolą na zwolnienie z VAT. Zastanówmy się też czy nasi budowlańcy będą mogli nam wystawi faktury VAT, który możemy ująć w koszta. Większość z nich jednak nie prowadzi działalności, a nawet jeśli, to nie lubią wystawiać rachunków, przez które będą musieli wykazać dochody. Niektórzy z nich również zatrudniają nielegalnie robotników z innych krajów, aby jak najbardziej ciąć koszta i mieć więcej pieniędzy dla siebie. W kwestiach podatkowych jest wiele nieścisłości, dlatego warto skonsultować ten temat z kimś, kto zna się na rzeczy i będzie w stanie podpowiedzieć nam dobre rozwiązanie.

Budowanie lokali usługowych jest ciężkim tematem. Na początek na pewno przydadzą nam się góry pieniędzy, aby móc w ogóle zacząć ten rozdział naszego życia.