Powiat Oświęcim: Skradziona Pamięć” w MDSM
**W imieniu organizatorów, Arolsen Archives w Bad Arlosen i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w środę 4 września o godz. 17 zapraszamy do MDSM na wernisaż wystawy oraz otwarcie kampanii społecznej # StolenMemory (Skradziona Pamięć”). Wstęp wolny.
**
Arolsen Archives ( https://arolsen-archives.org/pl/)przechowuje prawie 3 tysiące osobistych przedmiotów, należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
_ Na wielkoformatowych plakatach, które prezentujemy w Oświęcimiu, znajdują się nazwiska więźniów obozów koncentracyjnych, a także zdjęcia przedmiotów, które posiadali przy sobie w chwili aresztowania. Z jednej strony informują one o tym, jakie znaczenie dla krewnych ma zwrot tych przedmiotów a z drugiej służą do poszukiwania śladów rodzin, w przypadku których badania do tej pory się nie powiodły_ przybliża Joanna Klęczar z Domu Spotkań.
Celem projektu jest poszukiwanie na całym świecie ich krewnych oraz zwrot pamiątek rodzinom. Przedmioty osobiste należą do osób z 30 krajów. Pochodzą ze zbiorów obozu koncentracyjnego Neuengamme koło Hamburga i z KL Dachau. Przedmioty te zostały przekazane Arolsen Archives w latach 60. przez różne urzędy administracyjne i organizacje do spraw odszkodowań.
Dzięki kampanii # Stolen Memory udało się już dotrzeć do kilkuset rodzin, często dzięki wsparciu wolontariuszy, którzy rozpoczęli poszukiwania w wielu krajach.
Znaczna część, tzn. co najmniej 900 przedmiotów, należy do Polaków prześladowanych za poglądy polityczne, którzy nierzadko deportowani byli do obozów koncentracyjnych Auschwitz, a następnie do Neuengamme i Dachau.
Otwarcia wystawy i kampanii # StolenMemory w MDSM dokonają przedstawicielki Arolsen Archives, Anna Meier-Osińsk i i Kamila Kołakowski. Gościem honorowym będzie pani Wanda Różycka-Bilnik , córka Czesława Bilnika, której udało się w zbiorach Arolsen Archives odnaleźć zegarek kieszonkowy ojca i która podzieli się z gośćmi wernisażu wspomnieniami o swoim ojcu.
Nic innego nie pozostało po moim tacie opowiada Wanda Różycka-Bilnik.
Gdy w lipcu 2017 r. dowiedziała się o odnalezieniu jego zegarka kieszonkowego w zbiorach archiwum, natychmiast przyjechała do Bad Arolsen. Czesław Bilnik został aresztowany przez narodowych socjalistów zimą 1943 roku, gdyż wspólnie z żoną pomagał polskiemu ruchowi oporu. Jego córka miała wówczas cztery latka.
Gdyby Gestapo wiedziało, że ukrywaliśmy wówczas rannego partyzanta, podpaliłoby cały d om mówi pani Wanda.
Jej ojciec został wywieziony do obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a stamtąd do Neuengamme. Czesław Bilnik zginął w maju 1945 roku podczas tragicznego w skutkach bombardowania statku Cap Arcona.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/skradziona-pamiec-w-mdsm/
Autor: krystian