Na terenie Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu można oglądać wystawę koncepcji architektonicznej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Placówka, która obecnie ma siedzibę w Starostwie Powiatowym, docelowo będzie funkcjonować w budynku dawnego „Lagerhausu” przy ul. Kolbego.

– Wystawa docelowo dotrze do poszczególnych gmin powiatu. Wszystko po to, by mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej mogli jeszcze lepiej zapoznać się z planami naszego Muzeum – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji).

Prezentowana ekspozycja zawiera plansze obrazujące koncepcję architektoniczną historycznego obiektu.

– Chcemy, by wszyscy mieszkańcy usłyszeli o działalności naszej instytucji, o planach Muzeum. Zależy nam, by dotrzeć do jak największej rzeszy mieszkańców, może dzięki temu usłyszymy o kolejnej niesamowitej historii z okresu II wojny światowej – dodaje pani dyrektor.

Przypomnijmy, że Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powstanie w zabytkowym budynku, zwanym „Lagerhaus”, zlokalizowanym na działce o powierzchni ok. 1 ha, położonym ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz.

Budynek został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940 – 1944 jako tzw. „Lagerhaus” był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie.

Przez wiele lat obiekt stał niezagospodarowany. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonano wówczas m.in. izolację fundamentów oraz konstrukcję dachu z poszyciem.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest samodzielną jednostka kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Oświęcimski.

Przedmiotem działania placówki jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość. Istotnym elementem narracji jest ukazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności, po wybuchu II wojny światowej, której przyszło żyć w sąsiedztwie niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

Kluczowym tematem lokalnej historii jest pomoc więźniom udzielona przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego, w kontekście realizowanego w obozie planu zagłady.

– Nasze Muzeum, by móc w sposób jak najbardziej rzetelny i wiarygodny dokumentować przeszłość historyczną Ziemi Oświęcimskiej poszukuje różnorodnych obiektów z przeszłości. Zwracamy się z prośbą do Państwa – jeśli jesteście w posiadaniu starych zdjęć, listów, wspomnień, dokumentów i innych artefaktów związanych z naszą lokalną historią – o udostępnienie ich na potrzeby tworzącej się wystawy. Serdecznie zapraszamy do współpracy – zachęca dyrektor Dorota Mleczko.

SPP/Fot. RL

(Źródło: Muzeum Pamięci)