Jakie słuchawki do PC? 5 najważniejszych kwestii!

3 min czytania
Jakie słuchawki do PC? 5 najważniejszych kwestii!

Wybierając słuchawki do PC, zwykle testujemy je słuchając muzyki, ale mało kto z nas zwraca uwagę na kilka fundamentalnych kwestii, które mają ogromy wpływ na ich jakość. W tym artykule zwrócimy uwagę na pięć rzeczy, dzięki którym zyskasz możliwość wyboru takich rozwiązań, które okażą się dla Ciebie w stu procentach przydatne i funkcjonalne. Zapraszamy!

Słuchawki do PC 5 najistotniejszych kwestii

Po pierwsze jakość dźwięku

Niezależnie od tego, czy słuchawki do PC wykorzystujesz częściej do słuchania muzyki, czy rozmów na Skype, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak grają”. Jakość dźwięku to fundamentalna kwestia i podczas analizowania tego parametru, nie można kierować się tylko własnymi odczuciami np. podczas kilkunastosekundowych testów, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych wartości. Jakie to wartości?

  1. Częstotliwość pasmo przenoszenia informuje o zakresie częstotliwości dźwięków, jakie posiadają słuchawki. I chociaż standardowa wartość to w tym przypadku 20-20000 Hz, chcąc postawić na dźwięk wysokiej jakości, powinieneś zwrócić uwagę na to, by skrajne wartości były kolejno mniejsze i większe (poniżej 20 i powyżej 20000 Hz). Jeżeli chodzi o słuchawki profesjonalne, np. do pracy, tutaj wartość może mieć nawet 50-20000 Hz, ponieważ liczy się w tym wypadku co innego, np. technologie tłumienia dźwięku.
  2. Impedancja wyrażana jest w Ohmach i zwykle standardowe słuchawki do komputera posiadają wartość 30 Ohm, jednak te lepsze mogą mieć nawet 200-300 warto więc zwrócić na to uwagę.
  3. Dynamika różnica w głośności pomiędzy dźwiękami cichymi a głośnymi, od której zależy przede wszystkim jakość słuchanej muzyki. W przypadku profesjonalnych rozwiązań do pracy, parametr ten nie musi być najbardziej istotny.

Po drugie funkcje i możliwości

Słuchawki USB to z jednej strony urządzenie proste, ale z drugiej wyposażone w rozmaite funkcje i parametry, od których zależy to, do czego słuchawki będą się nadawały. I tak w przypadku słuchawek do muzyki czy gier, najistotniejsze są powyższe parametry, a także redukcja szumów , która pozwoli Ci wytłumić hałasy z zewnątrz i tym samym lepiej skupić się na słyszanych dźwiękach.

W przypadku słuchawek profesjonalnych, które służyć Ci mają np. do wielogodzinnej pracy, liczy się oczywiście wspomniana redukcja szumów, ale bardzo ważne są też inne rzeczy, jak np. zastosowane przez producenta technologie ochrony słuchu , przyciski odbierania i odrzucania połączeń, regulacja głośności czy wyciszania rozmów bezpośrednio na słuchawkach. Bardzo istotna jest również wygoda słuchawki powinny posiadać regulację, umożliwiającą lepsze dopasowanie do głowy oraz bardzo wygodne poduszki , które pozwolą Ci nosić słuchawki nawet przez wiele godzin.

Po trzecie nauszne czy douszne?

Profesjonalne słuchawki do PC, takie jak np. te: https://www.axtelheadsets.com/pl/sluchawki-z-mikrofonem/sluchawki-z-mikrofonem-usb-do-komputera to rozwiązania nauszne, przeznaczone do wielogodzinnej pracy. Praktyka pokazuje, że takie modele są wygodniejsze podczas dłuższego użytkowania i to na nie właśnie warto postawić. Oczywiście te douszne również potrafią doskonale się sprawdzać, jednak polecane są przede wszystkim osobom aktywnym oraz mobilnym, a nie spędzającym wiele godzin przy komputerze.

Po czwarte z mikrofonem czy bez?

Słuchawki z mikrofonem USB będą niezbędne dla osób pracujących i często rozmawiających np. za pomocą Skype. Takie słuchawki na USB są również przydatne dla graczy, znajdując szersze zastosowanie niż słuchawki nieposiadające mikrofonu takie mogą być wykorzystywane wyłącznie do multimediów.

Po piąte bezprzewodowe czy z kablem?

I po raz kolejny mamy do czynienia z kwestią, związaną przede wszystkim z indywidualnymi zapatrywaniami. Słuchawki do PC na bluetooth będą przydatne dla osób, które chcą zachować pełną mobilność , jednak w większości przypadków model przewodowy okaże się wystarczający tym bardziej, że bardzo często odznaczać się będzie wyższą jakością dźwięku.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

oswieciminfo_kf