KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

5 października br. upłynęła 76. rocznica masakry Żydówek francuskich więźniarek Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bór/Budy. W tym dniu przed historycznym budynkiem, Miejscem Pamięci, w którym były zakwaterowane kobiety – więźniarki przybyłe z obozu KL Auschwitz, odbyły się główne uroczystości poprzez symboliczne złożenie kwiatów upamiętniające bestialski tych 90-ciu kobiet więźniarek podobozu KL Auschwitz Frauen Strafkompanie Bór/Budy, organizowane przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. Burmistrza Brzeszcz Cecyli Ślusarczyk, Ewy Pawlusiak – Członka Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Iwony Gibas – Dyrektor Biura Poselskiego Wicepremier Beaty Szydło, w imieniu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika Joanny Florkiewicz-Kamieniarczyk , Piorta Śreniawskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Oświęcim, Krzysztofa Harmaty Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Oświęcim , Członków korpusu dyplomatycznego w osobach: Konsul Honorowa Francji Anna Krasuska-Terrillon, Wicekonsula Generalnego Niemiec Jana Homburga , Prezesa Firmy Tauron Wydobycie S.A. Zdzisława Filipa ,Członka Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Roberta Lubańskiego, Jakuba Ryby z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa, Jana Parcera z firmy Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy w Brzeszczach, delegacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,w imieniu Biskupa Diecezji Bielsko Żywieckiej Romana Pindla ks. Dziekan Kazimierz Kulpa, Kół Gospodyń Wiejskich, Przedstawicieli ZBOWiD-u, przedstawicieli samorządów, służb mundurowych oraz mieszkańców Brzeszcz.

Po uroczystości odbyło się seminarium realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” pn.: „Pobliskie Miejsca Pamięci obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau – los kobiet w obozie zagłady”. Podczas niego uczestnicy usłyszeli dwie prelekcje pt: „Funkcjonowanie podobozów KL Auschwitz- Birkenau (KL Auschwitz-Bor/Budy oraz KL Auschwitz – Jawischowitz)” oraz „Los kobiet w obozie zagłady”. Uczestnicy seminarium otrzymali również folder informacyjny o podobozach byłego niemieckiego nazistowskiego kompleksu obozowego KL Auschwitz-Birkenau – Pobliskie Miejsca Pamięci, który został wykonany w ramach tego projektu.

Podczas seminarium został odczytany list Wicepremier Beaty Szydło skierowany do jego organizatorów oraz uczestników. List odczytała Izabela Miłkowska z Biura Beaty Szydło.

Karne Komando Kobiet KL Auschwitz-Bór/Budy zostało założone 25 czerwca 1942 roku. Pierwszymi więźniarkami zakwaterowanymi było 200 Polek i 200 Żydówek rożnych narodowości. Po niecałych 2 miesiącach Polki przeniesiono do Birkenau a kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do karnej kompanii Boru/Budy. Były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze i na strychu budynku. W nocy 5 października 1942r. sześć więźniarek funkcyjnych (min. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się zbrodni na tych francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Po masakrze na rozkaz komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa zostało w obozie wszczęte śledztwo. W wyniku dochodzenia uczestniczące w tej masakrze kapo Niemki zostały skazane i zgładzone, a SS-mani zostali karnie przeniesieni, m.in. na front wschodni.

 

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.