Powiat Oświęcim: Jubileuszowa konferencja
W tym roku Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach obchodzi 20-lecie. Aby uczcić ten jubileusz, 19 czerwca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu odbyła się konferencja naukowa Zdrowie psychiczne wspólny temat”.
Zdrowie psychiczne nie może być tematem tabu wtedy, gdy coraz więcej ludzi w różnym wieku potrzebuje opieki psychologa czy psychiatry. O tym problemie należy rozmawiać, trzeba wymieniać się doświadczeniem i sprawdzonymi praktykami zaznacza wicestarosta Jarosław Jurzak. Dlatego też Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu wspólnie zorganizowały konferencję naukową, w czasie której Renata Englart-Janosz, dyrektor PŚDS w Kętach, oraz lek. med. Krystyn Czarniejewski przybliżyli uczestnikom historię i działalność placówki.
Dom codziennie otwiera swoje drzwi dla osób z przewlekłą chorobą psychiczną i niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni korzystają ze wsparcia psychologa, pracownika socjalnego, pedagogów i terapeutów zajęciowych. W ofercie placówki jest szereg zajęć np. zajęcia plastyczne, rękodzieło, spacery, pikniki, wycieczki krajoznawcze, konkurs fotograficzny czy konkurs pływacki. PŚDS nie przypomina sal szpitalnych. Staramy się, aby przyjazna atmosfera oraz domowy wystrój placówki dawał uczestnikom poczucie bezpieczeństwa podkreśla Renata Englart-Janosz. A wszystko po to, by podopieczni nauczyli się, że można wartościowo żyć mimo choroby czy niepełnosprawności. PŚDS ma pomóc uczestnikom zajęć w samodzielnym życiu. Nasze działania mają na celu podtrzymywać i rozwijać umiejętności funkcjonowania w środowisku domowym. Staramy się podnosić poziom zaradności życiowej naszych podopiecznych. Udział w zajęciach podnosi poczucie własnej wartości naszych uczestników i wpływa na ich relacje z otoczeniem dodaje dyrektor kęckiej placówki.
W temacie zdrowia psychicznego wypowiedziało się wielu gości zaproszonych na jubileuszową konferencję. Spotkanie zainicjowało przemówienie podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Zbigniewa J. Króla, oraz prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Janas-Kozik, specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży. Dr Łukasz Cichocki, małopolski konsultant wojewódzki ds. zdrowia psychicznego, omówił zmiany organizacyjne w psychiatrii polskiej, z kolei model zintegrowanej opieki psychiatrycznej na terenie powiatu oświęcimskiego przedstawiła lek. med. Anna Szłapa-Zalewska, ordynator Oddziału Psychosomatyki i Psychiatrii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. O problemie uzależnień wśród dzieci i młodzieży mówiła mgr Agnieszka Pawełko, pielęgniarka Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Uczestnicy konferencji w dwóch grupach dyskusyjnych rozmawiali o opiece nad pacjentem (prowadząca mgr Iwona Zielińska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Psychosomatyki i Psychiatrii Szpitala Miejskiego w Oświęcimiu), o wyzwaniach stojących przed pielęgniarkami (prowadząca dr Wiesława Kołodziej z PWSZ w Oświęcimiu), o błędach wychowawczych powodujących kryzys rodziny i jej zdrowia psychicznego (prowadząca dr Leokadia Wiatrowska z PWSZ w Oświęcimiu) oraz o wpływie prozdrowotnych wyborów na jakość życia (prowadzący prof. Grzegorz Grzybek z PWSZ w Oświęcimiu).
Konferencja była okazją nie tylko do przyjrzenia się zdrowiu psychicznemu z różnych perspektyw, ale również do wymiany doświadczeń. Kęcki Dom Środowiskowy chętnie podzielił się wieloma dobrymi praktykami nic dziwnego, w końcu przez 20 lat systematycznie je wypracowywał i gromadził.
*W artykule wykorzystano fragmenty wywiadu z Renatą Englart-Janosz, którego autorem jest Wacław Front.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/jubileuszowa-konferencja/
Autor: krystian