Powiat Oświęcim: Powiatowe obchody Dnia Strażaka są okazją do uhonorowania zasłużonych
Wręczenie awansów, medali i odznaczeń było głównym punktem uroczystości, które 16 maja odbyły się na****placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. Uhonorowany Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpowodziowej” został starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. Podczas uroczystości obecny był wojewoda małopolski, który przybył do Oświęcimia na zaproszenie starosty oświęcimskiego.
**
** W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, strażacy Ziemi Oświęcimskiej składają dzisiejszym apelem hołd wszystkim walczącym o niepodległość. A szczególnie strażakom, którzy za niepodległość oddali życie. Środowisko strażackie zawsze nie tylko pielęgnowało zasady kształtujące postawy patriotyczne wyhaftowane na naszych sztandarach, ale także włączało się w walkę zbrojną, niejednokrotnie zamieniając mundur strażacki na żołnierski. Straże ogniowe były swoistym rozsadnikiem polskości polskiej tradycji kulturowej i historycznej. Gdy zarysowała się szansa na odbudowę Państwa Polskiego wielu członków straży pospieszyło do legionów, a następnie uczestniczyło w tworzeniu struktur nowopowstającego państwa podkreślał podczas uroczystości bryg. mgr inż. Piotr Filipek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po przedstawieniu raportu oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiło wręczenie zasłużonym strażakom odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe.
Jak zaznaczał podczas przemówienia starosta Zbigniew Starzec spotkanie ze strażakami to spotkanie ze sprawnymi, odważnymi ludźmi, którzy dają nam poczucie bezpieczeństwa, ratują życie i zdrowie, ale także bronią prywatnego i publicznego majątku. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie, to zaszczyt i obowiązek. Spośród wielu organizacji społecznych miejsce szczególne zajmuje właśnie straż pożarna. Ciesząc się własną autonomią i apolitycznością zyskuje wyjątkowe poparcie społeczne, a w razie potrzeby także wsparcie materialne lokalnej społeczności. Jest to dowód najwyższego uznania dla rycerzy św. Floriana podkreślał Zbigniew Starzec.
Zgromadziliśmy się tutaj, by podziękować Wam za dobrą, profesjonalną oraz pełną oddania służbę. To właśnie Wy przez cały rok czuwacie nad bezpieczeństwem Małopolan i dzięki Wam czują się oni bezpieczni. To Wy jesteście najczęściej pierwsi na miejscu wypadków, a mieszkańcy wiedzą, że jeśli wydarzy się coś złego, to nigdy nie zostaną sami mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Wojewoda wręczył Staroście Oświęcimskiemu Medal Wojewody Małopolskiego wydany z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Starosta Zbigniew Starzec przedstawił zgromadzonym gościom statystyki za 2017 rok dotyczące działań Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. Okazuje się, że w ubiegłym roku na terenie naszego Powiatu miało miejsce ogółem 1906 interwencji, w tym 467 pożarów, 1324 miejscowych zagrożeń i 115 fałszywych alarmów. Pożary stanowiły 25 proc., miejscowe zagrożenia 69 proc., a fałszywe alarmy 6 proc. ogółu zdarzeń. Strażacy statystycznie wyjeżdżali co 4 godz. 36 minut, do pożaru co 18 godz. 45 min., do miejscowego zagrożenia co 6 godz. 36 min., a do fałszywego alarmu co 3 dni i 4 godziny.
W trakcie obchodów Wojewoda Małopolski, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP oraz Komendant Powiatowy PSP wręczyli przedstawicielom OSP Kęty Podlesie, Z-cy Burmistrza Gminy Kęty oraz Komendantowi Gminnemu OSP decyzję Komendanta Głównego PSP o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To 13 jednostka powiatu oświęcimskiego włączona do systemu.
Wręczono również nagrody w ramach konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą Strażacy w służbie Ojczyźnie”.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/powiatowe-obchody-dnia-strazaka-sa-okazja-do-uhonorowania-zasluzonych/
Autor: krystian