Oświęcim jest jednym z 13 miast południowej Polski, które będzie gościło Igrzyska Europejskie Kraków- Małopolska 2023. Symbol igrzysk trafił do miasta. Flagę Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich przekazali władzom miasta Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego i Marcin Nowak, prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.
W Urzędzie Miasta Oświęcimia delegację przyjął zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kania. Flaga, którą odebrał z rąk marszałek i prezesa to replika oryginału. Takie same trafiły do wszystkich miast partnerskich Igrzysk Europejskich. – Jako mieszkanka powiatu mam wielki zaszczyt przekazać flagę. Oświęcim ma świetną bazę i cieszę się, że przyjął na siebie organizację zawodów. Życzę zawodnikom, by dobrze się tu czuli i skutecznie walczyli o medale, a także kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie – mówiła Iwona Gibas.
Prezes Nowak podkreślał, że dzięki Igrzyskom Oświęcim trwale zapisze się w historii polskiego sportu. – To największa impreza sportowa w dziejach naszego kraju. I największa w tym roku w Europie. Wszystkie miasta, które z nami współpracują będą wymieniane jako organizatorzy – podkreślał prezes Nowak. – W Oświęcimiu odbędzie się rywalizacja w pływaniu artystycznym. To mało znany, ale przepiękny sport i warto się z nim bliżej zapoznać – dodał. Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia, uważa, że to bardzo ważne wydarzenie dla miasta. – Cieszymy się, że mamy wysokiej klasy obiekt, który został zauważony w Europie. W Polsce są tylko dwie pływalnie na odpowiednim poziomie, by organizować zawody tej rangi – zaznaczył Krzysztof Kania. – Dla nas to też okazja, by pokazać Oświęcim jako miasto żywe, zielone i kolorowe. Mam nadzieję, że działacze, sportowcy i kibice znajdą trochę czasu, by poznać jego zalety. Dla mieszkańców to powód do dumy, że będą gościć tak wielką imprezę – zapewniał.
Fot. Małopolski Urząd Marszałkowski
Rywalizacja w pływaniu artystycznym odbędzie się na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu. Pływalnia ma wymiary 50×20 m i głębokość od 2,30 m do 3,80 m, a więc idealnie nadaje się do przeprowadzenia tego typu zawodów. O medale w dziesięciu konkurencjach będzie walczyło 175 zawodników. Zawody będą też miały rangę mistrzostw Europy, a także będą kwalifikacją olimpijską (w duetach).
Źródło: Małopolski Urząd Marszałkowski