Tabletki antykoncepcyjne nowej generacji – czy obawiać się skutków ubocznych?

Tabletki antykoncepcyjne nowej generacji cenione są za lepsze dopasowanie do organizmu kobiety oraz mniej dokuczliwe działania niepożądane. Zawierają mniejszą dawkę hormonów, a jednocześnie charakteryzują się wysoką skutecznością działania, o ile przyjmowane są prawidłowo. Co należy wiedzieć o ich działaniu i skutkach ubocznych?

Czym są i jak działają tabletki antykoncepcyjne nowej generacji?

Hormonalne pigułki antykoncepcyjne stosowane są w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na blokowaniu owulacji, a także na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom poruszanie się. W czasie przyjmowania tabletek kobieta nie miesiączkuje, choć występują u niej tzw. plamienia z odstawienia. To, czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu, zależne jest od rodzaju przepisanych pacjentce tabletek, dlatego najlepiej skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna znacznie różni się od preparatów, które dostępne były jakiś czas temu. Ze względu na lepiej dobraną dawkę hormonów, ich zażywanie wiąże się z mniejszą ilością skutków ubocznych, przy zachowanej wysokiej skuteczności działania. Oczywiście dla skuteczności ochrony przed ciążą ważna jest wiedza, jak zażywać tabletki antykoncepcyjne poprawnie, jednak wszystko to wyjaśni ginekolog i ulotka.

Nowej generacji tabletki antykoncepcyjne – cena i możliwości zakupu

Zastanawiasz się, gdzie i w jaki sposób można kupić tabletki antykoncepcyjne? Jak się okazuje, nie wystarczy pójść do apteki i poprosić o antykoncepcję hormonalną, gdyż ta w naszym kraju dostępna jest wyłącznie na receptę od specjalisty. Proszki antykoncepcyjne przepisane mogą być przez lekarzy w ramach zdalnych konsultacji medycznych między innymi za pośrednictwem serwisu NaszaRecepta. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne nowej generacji, cena za opakowanie nie jest wygórowana, choć oczywiście zależy to od rodzaju przepisanego pacjentce środka.

Decydując się na prywatne konsultacje z lekarzem w formie zdalnej, należy pamiętać, że nie są one refundowane w ramach umowy z NFZ. Oznacza to, że koszt będzie spoczywać w tym przypadku na pacjencie, który na tego typu usługę się decyduje. Tu podkreślić jednak należy, że w przypadku konsultacji internetowych koszt ten jest niejednokrotnie nawet kilkukrotnie mniejszy od kosztów wizyt stacjonarnych. Jeśli zatem pacjentka regularnie się bada i potrzebuje spotkać się z lekarzem wyłącznie po to, by otrzymać nową receptę, konsultacja zdalna może być dobrym rozwiązaniem.

Jak zażywać tabletki antykoncepcyjne nowej generacji, by były skuteczne?

Należy pamiętać, że proszki antykoncepcyjne nowej generacji, podobnie jak te znane z lat wcześniejszych, należy przyjmować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce. Bardzo ważna jest regularność przyjmowania tabletek – najlepiej z dokładnością co do godziny każdego dnia. Unikać należy pomijania pigułek czy ich stosowania z opóźnieniem czasowym, gdyż może to negatywnie odbić się na skuteczności terapii. To jednak nie jest jedyne ważne zalecenie, jeśli chodzi o zażywanie tabletek antykoncepcyjnych:

  • Należy uważać również na pewne interakcje pigułek hormonalnych z niektórymi lekami. Wybrane preparaty (na przykład antybiotyki) mogą negatywnie wpływać na skuteczność ochrony przed ciążą.
  • Skuteczność antykoncepcji obniżać mogą również niektóre zioła, ponadto uważać należy także na bardzo wysokie dawki witaminy C.
  • Kolejna kwestia to wymioty bądź biegunki, które mogą przyczynić się do zbyt szybkiego wydalenia składników tabletki. Pamiętać należy także o wymiotach poalkoholowych. Sam alkohol na działanie tabletek nie wpływa, ale może przyczyniać się do wymiotów, a ponadto ogranicza świadomość, przez co można zapomnieć przyjąć pigułkę.