Grafika prezentująca osobe na wózku inwalidzkim i stojąca obok opiekunkę.

Powiat Oświęcimski otrzymał dofinansowanie na opiekę wytchnieniową dla bliskich pomagających przewlekle chorym w rodzinie oraz dla asystentów osobistych osób niepełnosprawnych. Środki finansowe pochodzą z Funduszu Solidarnościowego, a realizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu.

Powiat Oświęcimski po raz kolejny aplikował do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie o przyznanie środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego na realizację dwóch programów dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych tj. „ Opieka Wytchnieniowa ” – edycja 2022 oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.

Na tegoroczną edycję programu „Opieka Wytchnieniowa” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Powiat Oświęcimski otrzymał dofinansowanie w wysokości 295 290 zł. Program jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności: stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (pkt.7 i 8 orzeczenia) oraz opiekę nad osobami dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu opieki nad swoimi niepełnosprawnymi członkami rodziny i odciążenia ich od trudnych obowiązków dnia codziennego.

Pomoc dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych polega na:

1) świadczeniu usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w ilości do 20 godzin miesięcznie,

2) świadczeniu usługi opieki wytchnieniowej w placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobową opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym w ilości 14 dni.

Warunkiem przyznania powyższego wsparcia jest zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną. Przyznając powyższą pomoc w pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby osób niepełnosprawnych, które posiadają niepełnosprawność sprzężoną co oznacza, iż w orzeczeniu podane są co najmniej dwie przyczyny niepełnosprawności. Pierwszeństwo w przyznaniu usługi będą miały również osoby niepełnosprawne wymagające wysokiego poziomu wsparcia w związku z trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.

Starając się o pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej należy złożyć:

1 /Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa”-edycja 2022- załącznik nr 8 do Programu MRiPS „Opieka Wytchnieniowa”- edycja 2022,

2/ Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny -Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej wg. zmodyfikowanych kryteriów oceny- załącznik nr 7 do programu MRiPS „Opieka Wytchnieniowa”- edycja 2022.Dokument winien być wypełniony i podpisany przez lekarza, pielęgniarkę lub fizjoterapeutę.

3/ Klauzulę informacyjną RODO załącznik nr 12 i 13 do programu MRiPS ”Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2022.

Druki potrzebne do wypełnienia znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu www.pcproswiecim.pl w zakładce aktualności.

Pomoc usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania świadczyć będą osoby posiadające dyplom w zawodzie pielęgniarka, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, asystent osoby starszej opiekun medyczny lub osoby posiadające co najmniej roczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym.

***

Na tegoroczną edycję programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Powiat Oświęcimski otrzymał dofinansowanie w wysokości 492 685,50 zł.

Program kierowany jest do osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz do niepełnosprawnych dzieci posiadających orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji ( pkt 7 i 8 orzeczenia)

Celem programu jest ograniczenie negatywnych skutków niepełnosprawności poprzez stymulowanie osób niepełnosprawnych do podejmowania aktywności społecznej, umożliwienie im prawa do niezależnego życia oraz zapewnienie im pomocy adekwatnej do ich potrzeb.

Usługi asystenta w szczególności mogą polegają na:

– pomocy w wyjściu z domu do wybranych przez osobę niepełnosprawną miejsc,

– pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego,

– pomocy w załatwianiu spraw urzędowych,

– asyście w czasie korzystania z dóbr kultury (np. muzeum, kino, teatr, galerie sztuki, wystawy).

Dorosłe osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z usług asystencji w ilości do 40 godzin miesięcznie.

Dorosłe osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z usług asystencji w ilości do 30 godzin miesięcznie.

Dzieci niepełnosprawne mogą skorzystać z usług asystencji w ilości do 30 godzin miesięcznie.

Usługi asystencji osobistej świadczyć będą osoby z kwalifikacjami potwierdzonymi posiadaniem dyplomu w zawodzie : asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub posiadające co najmniej 6 – miesięczne udokumentowane doświadczenie zawodowe w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Starając się o pomoc w postaci usług asystenckich należy złożyć:

1/ Kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej‘’ – edycja 2022, wraz
z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności,

2/ klauzulę informacyjną RODO załącznik nr 13 i 14 do Programu MRiPS ” Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.

Druki potrzebne do wypełnienia znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu www.pcproswiecim.pl w zakładce aktualności.

(Źródło: PCPR w Oświęcimiu).