Na zdjęciu walizki po więźniach Auschwitz.

Dokładnie za miesiąc, 27 stycznia 2022 r. obchodzić będziemy 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Głównym motywem tej rocznicy będzie początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie.

Rok 1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tego roku Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz. Władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.

Na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów. Po wizycie w Auschwitz SS-Reichsführera Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną kolejnego roku.

Szczegóły dotyczące obchodów oraz informacje organizacyjne znaleźć można na stronie 77.auschwitz.org.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)

  • Logo uroczystości 77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. W tle walizka.
  • Na zdjęciu walizki po więźniach Auschwitz.
  • Projekt jedenego z krematoriów Auschwitz.