Powiat Oświęcim: Los dzieci w Auschwitz. Wyjątkowe obchody rocznicy wyzwolenia największej fabryki śmierci
W związku z pandemią koronawirusa, obchody 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej (szczegóły** TUTAJ)**. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia (środa) o godz. 16.Częścią obchodów będzie panel dyskusyjnypt. Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”****.
Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.
W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.
Uczestniczkami wspomnianego na wstępie panelu pt.Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka” będą: Lea Balint Ocalała z Holokaustu, Melissa Hacker Prezes Kindertransport Association, Janina Rekłajtis Ocalała z Auschwitz.
Transmisjaobchodów 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenaubędzie dostępna na stronie YouTube Miejsca Pamięci Auschwitz w dwóch wersjach językowych (z polskimi i angielskimi napisami).
Obchody będą też transmitowane w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci: na Facebooku i Twitterze.
_Dostęp nie wymaga rejestracji, logowania, czy instalowania żadnych dodatkowych programów._Sygnał transmisji jest otwarty i można z niego korzystać za podaniem źródła pod warunkiem, że jego użycie nie będzie naruszać dobrego imienia ofiar obozu Auschwitz. Sygnał nie będzie transmitowany przez satelitę poinformował Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Fot. zbiory Muzeum Auschwitz.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/los-dzieci-w-auschwitz-wyjatkowe-obchody-rocznicy-wyzwolenia-najwiekszej-fabryki-smierci/
Autor: krystian