Powiat Oświęcim: AKTUALIZACJA. 192 osoby zakażone koronawirusem w Małopolsce. Stan na 31 marca

4 min czytania

AKTUALIZACJA Z GODZ. 15.05. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 192 osób poinformowało tuż po godz. 15 biuro prasowe wojewody małopolskiego, dodając że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 7 osób.

W tej grupie są mieszkańcy powiatów: wielickiego (2 starsze kobiety, kobieta i 2 mężczyzn w sile wieku) oraz myślenickiego (kobieta i mężczyzna w sile wieku).

Aktualnie wszystkie te osoby przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce mamy 192 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób). Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet. Dotychczas u jednej osoby potwierdzono zgon z powodu COVID-19.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie poinformowała Joanna Paździo , rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 7 osób określa się jako ciężki.

Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także w Niemczech czy w Meksyku. Bywa, że w ramach postępowania epidemiologicznego na danym etapie nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie konkretnej osoby, która stała się źródłem zakażenia. W takich sytuacjach kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, ale postępowanie uwzględnia też jego rozszerzenie pod szerszym kątem w toku dalszych ustaleń.

** To wszystko pokazuje, jak ważne jest stosowanie wszelkich możliwych środków ostrożności: minimalizowanie kontaktów, zachowywanie odległości od innych osób, niewychodzenie z domów bez potrzeby i przestrzeganie zasad higieny. Musimy mieć świadomość, że tak naprawdę w wielu miejscach możemy zostać zakażeni: na spacerze, na zakupach czy w komunikacji publicznej. Dlatego tak ważne są dyscyplina i rygor, którym wszyscy musimy się podporządkować, aby działania ochronne były skuteczne. To nasza wspólna odpowiedzialność za sytuację, w której wszyscy uczestniczymy ** podkreśla pani rzecznik**.
**

Informacje o ozdrowieńcach (czyli osobach niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową) do sanepidu przekazywane są przez szpitale. Dotychczas WSSE w Krakowie nie otrzymała takiej oficjalnej informacji.

Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 3100 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 31 marca wykonano tam 1558 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 31 marca wykonano tam 1483 badania. 40 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

OSOBY ZAKAŻONE PODZIAŁ WG PŁCI
kobiety
97
miasto Kraków65
miasto Nowy Sącz11
miasto Tarnów4
powiat bocheński7
powiat brzeski13
powiat chrzanowski1
powiat dąbrowski5
powiat gorlicki3
powiat krakowski16
powiat limanowski3
powiat miechowski0
powiat myślenicki7
powiat nowosądecki7
powiat nowotarski1
powiat olkuski0
powiat oświęcimski2
powiat proszowicki1
powiat suski0
powiat tarnowski5
powiat tatrzański0
powiat wadowicki5
powiat wielicki35
inne województwo1
ogółem192
PODZIAŁ WIEKOWY OSÓB ZAKAŻONYCH
wiek
0 10
11-17
18 30
31 40
41 50
51 60
61 70
71 80
81 90
91

AKTUALIZACJA Z GODZ. 14. W porównaniu z 30 marca, dziś spadła liczba osób będących na kwarantannie w powiecie oświęcimskim.

Z danych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu na dzień 31 marca (godz. 13) wynika, że objętych kwarantanną jest obecnie 545 osób (wczoraj 586), a nadzorem epidemiologicznym 13 osób (tak samo jak wczoraj).

Nie uległa zmianie liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w powiecie oświęcimskim. To nadal dwie osoby.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 11 osób w Małopolsce. W tej grupie nie ma, na szczęście, mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

We wspomnianej na wstępie grupie nowych zakażonych jest, jak poinformowało przed godz. 9 biuro prasowe wojewody małopolskiego, 3 mieszkańców Krakowa (młoda kobieta, kobieta i mężczyzna w sile wieku), 1 osoba z Tarnowa (młody mężczyzna) oraz mieszkańcy powiatów: krakowskiego (2 młode kobiety i mężczyzna w sile wieku), wielickiego (starsza kobieta), tarnowskiego (kobieta w sile wieku), proszowickiego (starsza kobieta), brzeskiego (młoda kobieta).

Aktualnie 4 osoby przebywają w izolacji, a 7 jest hospitalizowanych.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 185 osób, w tym u dwóch osób z naszego powiatu.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/185-osob-zakazonych-koronawirusem-w-malopolsce-stan-na-31-marca-rano/

Autor: krystian