Przedstawiciele gmin górniczych z powiatów chrzanowskiego i oświęcimskiego uczestniczyli dziś w Oświęcimiu w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej działającymi w Platformie Regionów Węglowych w Transformacji (Platform for Coal Region in Transition). Spotkanie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu odbyło się w Piwnicy Artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury.

Dwudniowe spotkanie (zainaugurowane w Krakowie, a kontynuowane w Oświęcimiu) miało na celu zaznajomienie przedstawicieli Komisji Europejskiej z sytuacją społeczno-gospodarczą gmin górniczych z Małopolski Zachodniej – szczególnie w zakresie zatrudnienia w sektorze górnictwa, wpływu tego sektora na jakość życia mieszkańców oraz na środowisko przyrodnicze region.

Spotkanie otworzył wicestarosta Paweł Kobielusz, który przedstawił krótką charakterystykę naszego powiatu.

Następnie głos zabrali włodarze gmin górniczych, przedstawiając wpływ sektora górniczego na sytuację społeczno-gospodarczą w swoich gminach.

Piotr Łyczko, dyrektor Departamentu Środowiska przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego powiedział, że Małopolska została wybrana, jako jeden z siedmiu regionów w całej Unii Europejskiej, do wsparcia ekspertów w ramach inicjatywy START – pomocy technicznej dla Regionów Węglowych w Transformacji (Coal Region in Transition).

Wsparcie to będzie dotyczyło przygotowania kilku projektów pilotażowych wspomagających transformację energetyczną regionu m.in. wykorzystania lokalnego potencjału odnawialnych źródeł energii, restrukturyzacji regionów górniczych oraz zagospodarowania terenów nieczynnych kopalń.

Platforma Regionów Węglowych w Transformacji pomaga krajom UE i regionom z obszarów górniczych sprostać wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną. Współpraca w ramach Platformy ma za zadanie przygotowanie projektów, które będą mogły być finansowane z planowanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund).

Pierwszym etapem współpracy w ramach START jest wizyta ekspertów u partnerów projektu. Celem spotkania jest ocena gospodarczo-społeczna obszarów węglowych oraz analiza potrzeb związanych z transformacją niskoemisyjną regionów górniczych.

Fot. RL