Milowymi krokami zbliżają się obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy styczniowych uroczystości szacują, że może wziąć w nich udział ponad 120 ocalałych z KL Auschwitz.

Czas biegnie nieubłagalnie, a świadków przerażającego okrucieństwa dokonywanego przez Niemców w największej w dziejach fabryce śmierci z racji wieku ubywa.

W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1500 byłych więźniów. Dziesięć lat później do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii Auschwitz.

Sens tej rocznicy jest właśnie w budzeniu sumień, w odpowiedzialności zakorzenionej w pamięci. Dlatego tak ważna jest obecność ocalałych. Wiem, że wielu szefów państw i rządów będzie chciało, szczególnie w tym dniu, stanąć u boku ocalałych. Bardzo ważna będzie też pomoc świata mediów, by dotrzeć do jak największej liczby osób z przesłaniem o Szoa i tragedii Auschwitz – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński.

27 stycznia 2020 r. byli więźniowie zasiądą w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów wysłuchają oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.

(…) Zbliżająca się rocznica wyzwolenia będzie dla byłych więźniów wydarzeniem niezwykle ważnym, emocjonalnym i symbolicznym. Zależy im na obecności w Miejscu Pamięci, a także mają ogromną nadzieję, że razem z nimi ofiary Auschwitz będą upamiętniać ludzie z całego świata – także ci, którzy decydują o jego losach, którzy szczególnie uważnie powinni wsłuchiwać się w ostrzeżenie, które płynie z ich tragicznych osobistych losów. Zapytania o informacje, czy możliwość uczestnictwa docierają do nas każdego dnia – wyznał Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Byli więźniowie – podobnie jak podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia – przyjadą z całego świata.

Będą najważniejszymi gośćmi obchodów. Zadbamy o każdego, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa. Każdemu z nich może także towarzyszyć jedna osoba towarzysząca. Cały czas czekamy na informacje i zgłoszenia. Prosimy o kontakt ze zespołem organizacyjnym obchodów – dodał Bartosz Bartyzel.

Bieżące informacje dotyczące obchodów 75. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz można śledzić na stronie 75.auschwitz.org.

(Źródło i fot.: Muzeum Auschwitz)