Oświęcim. Obywatelka Ukrainy oraz oświęcimski restaurator podziękowali dzielnicowemu za pomoc

Oświęcimski dzielnicowy mł. asp. Łukasz Januszyk wykazał się wyjątkową empatią oraz inicjatywą na rzecz 50 – letniej obywatelki Ukrainy, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Policjant pomógł kobiecie znaleźć mieszkanie oraz pracę.

Dzielnicowy Osiedla Zasole w Oświęcimiu w dniu 6 sierpnia 2019 jak zwykle realizował zadania służbowe w rejonie służbowym. Podczas obchodu dzielnicy, przechodząc obok remontowanego Dworca PKP zauważył płaczącą kobietę. Policjant przypuszczając, że stała się ona ofiarą jakiegoś przestępstwa natychmiast zaoferował pomoc. Kiedy kobieta się uspokoiła opowiedziała, że legalnie przyjechała do Polski gdzie szuka pracy. Dzielnicowy chcąc jej pomóc ustalił, że może ona pracować w gastronomii, więc skontaktował się z właścicielem jednej z oświęcimskich restauracji. Po chwili przekazał 50 – latce, iż może zacząć pracę w restauracji.

Następnie funkcjonariusz wiedząc, że kobieta zamierza szukać noclegu skontaktował się z właścicielami kilku miejsc oferujących noclegi. Na jego zapytanie odpowiedziała właścicielka jednego z gospodarstw agroturystycznych w Brzezince.

Ukrainka, która nie spodziewała się, że rozmowa z policjantem może w taki sposób zmienić jej życie. Przekazała mu ogromne podziękowania za tak wyjątkową pomoc. Natomiast dzielnicowy życzył jej powodzenia w pracy, po czym wrócił do swoich obowiązków służbowych.

O nietypowym działaniu dzielnicowego na rzecz obywatelki Ukrainy kierownictwo oświęcimskiej jednostki Policji dowiedziało się w chwili, gdy na ręce insp. Roberta Chowańca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu wpłynęły podziękowania od restauratora u którego Ukrainka została zatrudniona.

Dzielnicowy mł. asp. Łukasz Januszyk już wielokrotnie podejmował różnego rodzaju interwencje na rzecz mieszkańców, w tym również i kilka ratujących życie ludzkie. W listopadzie 2017 roku odnalazł bezdomnego w zrujnowanym budynku. W maju 2018 brał udział w ewakuacji osób z budynku, w którym wybuchł pożar. W lipcu 2018 interweniował w sprawie samotnie mieszkającej, odwodnionej seniorki. W sierpniu 2018 udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie, który zasłabł na ulicy. W listopadzie 2018 wspólnie z dwoma innymi dzielnicowymi uratował życie 38 – latka, który targnął się na swoje życie. Natomiast w 2018 roku został jednym z laureatów „Plebiscytu Policjant Małopolski Roku”.

http://oswiecim.policja.gov.pl/pl/content/krakow-oswiecim-oswiecimski-dzielnicowy-wsrod-laureatow-plebiscytu-policjant-roku-2018