• Kęty. Wymiana koła zakończona obywatelskim zatrzymaniem
  Wzorową postawą obywatelską wykazał się mieszkaniec Kęt. Mężczyzna najpierw pospieszył z pomocą kierowcy, który złapał „gumę”, a kiedy zauważył, że jest on nietrzeźwy, uniemożliwił mu dalszą jazdę i powiadomił Policję.
  Do zdarzenia doszło w nocy z 16/17 listopada 2019 w Kętach na ulicy Żeromskiego...
 • Oświęcim. Jubiler namierzył, a policjanci zatrzymali złodziejkę
  Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 23 – letnią mieszkankę Oświęcimia, podejrzaną o kradzież złotego pierścionka. Złodziejka łupem długo się nie cieszyła, gdyż trafiła na sprytnego jubilera.
  Do zdarzenia doszło w piątkowe (15.11.2019) południe...
 • Przeciszów. Dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego listem gończym
  Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali poszukiwanego listem gończym. 47 – letni mieszkaniec gminy Przeciszów ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, aby uniknąć kary więzienia za przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece.
  Do zatrzymania doszło w piątkowe (15.11.2019)...
 • Premiera aplikacji mobilnej. Historia pod rękę z nowoczesnością

  Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na podsumowanie projektu edukacyjnego “Stwórz z nami aplikację”. Spotkanie, adresowane przede wszystkim do młodzieży ze szkół średnich,

 • Nie szczędzą środków na ratownictwo

  Starosta Marcin Niedziela uczestniczył w spotkaniu „Przy kawie o ratownictwie…” zorganizowanym 18 listopada w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach.- Spotkanie było okazją do podsumowania

 • Festiwal szkoleń dla NGO. Oferta dla małopolskich organizacji

  Zapraszamy małopolskie organizacje pozarządowe i przedstawicieli grup nieformalnych na bezpłatne szkolenia w ramach Festiwalu Szkoleń dla NGO 2019.- Wolontariat kompetencyjny w NGO - to idea, w realizację

 • Dietetyk z odsieczą młodym sportowcom

  Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu skorzystają z wiedzy i porad dietetyka. Dowiedzą się, jak wielką rolę w profesjonalnym sporcie odgrywa dobrze zbilansowana dieta.- Poprzez

 • W Brzezince na 10 dni zamkną ruch w rejonie byłego obozu zagłady

  Od 20 do 30 listopada zamknięte dla ruchu będą odcinków dróg w rejonie byłego obozu zagłady Birkenau (ul. Ofiar Faszyzmu i Męczeństwa Narodów - zdjęcie pod tekstem). Ma to związek z koniecznością

 • Budynek parkingu wielopoziomowego Park and Ride, który powstaje przy ul. Powstań...

 • Budynek parkingu wielopoziomowego Park and Ride, który powstaje przy ul. Powstań...

 • Wielu palaczy zapewne myśli o rzuceniu tego niezdrowego i wyniszczającego nałogu. Według danych statystycznych nawet aż 50% palaczy myśli nad skończeniem z tym nałogiem. Wiele nieudanych prób rzucenia skutecznie nas zniechęca. Jednak nie można tym się przejmować! Staraj się po raz kolejny poradzić z tym szkodliwym nałogiem, odpowiednio się do tego przygotowując. Poznaj skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

  Jakie korzyści daje nam rzucenie palenia?

  Przede wszystkim jest to ogólne poprawienie samopoczucia. Poza tym, już po 20 minutach od zgaszonego papierosa Twój puls i ciśnienie krwi wraca do normy. Po 24 godzinach płuca zaczynają się oczyszczać, a po 3 dniach zaczniesz intensywniej czuć smaki i zapachy. Po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejsza się aż o połowę. Mniejsze jest również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

  Jak poradzić sobie z tym nałogiem?

  Chęć sięgnięcia po papierosy pojawia się w głowie na 2-3 minuty. Aby uniknąć uległości staraj się odwrócić swoją uwagę czymś innym. Znajdź sobie zajęcie, które zajmie Twoją głowę tak, że przestaniesz myśleć o papierosie. Może być to spacer, zabawa z psem czy czytanie książki.

  Pierwsze dni jak najbardziej będą trudne. Trzeba to szybko zaakceptować się po prostu przemęczyć z myślą chęci zapalenia. Nikotyna szybko uzależnia, dlatego nie ma tutaj innej rady.

   Skuteczne triki na rzucanie palenia

  Na przestrzeni lat utarł się mit, że palenie uspokaja. Nic bardziej mylnego! Zachodzące procesy w organizmie są wręcz odwrotne! Zapalenie papierosa działa pobudzająco na organizm. Podnosi ciśnienie tętnicze i powoduje ogólne ożywienie. Dzieje się tak przez wyrzut dopaminy, czyli tzw. Hormonu szczęścia. To właśnie dlatego palacze sądzą, że palenie uspokaja.

  Kolejnym krokiem będzie unikanie sytuacji kojarzących się z paleniem. Unikaj miejsc w których regularnie paliłeś papierosy. Jeżeli paliłeś w mieszkaniu to zrób małe przemeblowanie tak, aby poprzednia aranżacja nie przypominała Ci sytuacji w których paliłeś papierosy.

  Znajdź coś co zastąpi papierosy. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wolne ręce. Może być to piłeczka antystresowa, kostka rubika czy po prostu małe smakołyki. Idealnie sprawdzą się pestki słonecznika, które na pewno odciągną Twoją uwagę od papierosów. Sprawdzi się również suszona żurawina czy bez cukrowe gumy do żucia. Warto też wspomnieć, że dzięki Nicorixowi rzucenie palenia będzie dużo łatwiejsze.

  Częstym zmartwieniem palaczy w rzucaniu jest przeświadczenie, że zaczniesz tyć. Niewątpliwie, przy odstawieniu tego nałogu na pewno będziesz próbował zastąpić czymś swoje wolne ręce. Dlatego nie sięgaj po niezdrowe przekąski. Zamiast tego zaopatrz się w owoce czy warzywa, które na pewno będą świetną przekąską, na przykład do oglądania filmów.

  Przede wszystkim, w rzucaniu palenia, najważniejsza jest Twoja gotowość. Musisz czuć to, że dasz radę i jest to jak najbardziej osiągalne. Uwierz mi, po tygodniu od rzucenia zaczniesz się zastanawiać, w jaki sposób mogłeś lub mogłaś palić tak długo. Satysfakcja będzie z pewnością ogromna, a Ty zaczniesz czuć się dobrze z samym sobą!

 • Oświęcim. Policjanci poszukują sprawcy, który okradł seniorkę
  Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą poszukiwania sprawcy, który okradł 70 – letnią mieszkankę Oświęcimia. Złodziej zerwał kobiecie torebkę z ramienia i zbiegł.
  Do zdarzenia doszło w piątek (15.11.2019) około godziny 18.00 na ulicy Młyńskiej w Oświęcimiu. Z...
 • Powiat. Czterech kierowców straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość
  Podczas minionego weekendu (16-17.11.2019) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas kontroli drogowej zatrzymali prawo jazdy czterem kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.
  W sobotę o godzinie...
 • Automatyczna stacja pomiaru powietrza już stoi. Pracę zacznie w 2020 roku

  Powiat Oświęcimski oraz Miasto i Gmina Oświęcim współfinansowały przygotowanie stanowiska dla stacjonarnej automatycznej stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Urządzenie o szerokości 2,5 m,

 • Edukacja to gwarancja siły i rozwoju niepodległego państwa

  W Oświęcimskim Centrum Kultury obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz uhonorowali stypendiami wyróżniających się uczniów powiatowych

 • Będzie przerwa w dostępie do systemu WebEWID i programu InterMAP

  W związku z aktualizacją oprogramowania Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami informujemy, że od godz. 16 w dniu 20 listopada (środa) do godz. 8 w dniu 21 listopada (czwartek)

 • OGŁOSZENIE OTWARTEGO KONKURSU OFERT Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o&...

 • OGŁOSZENIE OTWARTEGO KONKURSU OFERT Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o&...

 • KGP. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
  W niedzielę 17 listopada 2019 roku przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci, od kilku lat, odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

  Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci...
 • Oświęcim. „Policyjna krew - zawsze na posterunku”. Oddając krew oddali hołd bohaterom, którzy przelali krew w walce o niepodległość Polski
  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz podległych komisariatów Policji z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowali kolejną zbiórkę krwi w ramach akcji „Policyjna krew – zawsze na posterunku”.
  Przedwczoraj (13 listopada 2019) policyjni krwiodawcy...
 • KWP Katowice. Śląska Policja poszukuje złodzieja paliwa. Czy go rozpoznajesz?
  Policjanci ze Szczekocin proszą o pomoc w identyfikacji osoby podejrzanej o kradzież ponad 500 litrów paliwa. Do przestępstwa doszło na stacji paliw w miejscowości Bonowice. Sprawca przyjechał białym samochodem dostawczym marki Renault. Wizerunek złodzieja został zarejestrowany przez kamery...