Władze Oświęcimia i Chełmka wystąpiły z propozycją nazwania nowego mostu na Wiśle - Mostem Niepodległości. Samorządowcy chcą w ten sposób nawiązać do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uznając, że będzie to znaczący wkład obu miast w tak ważne i doniosłe wydarzenie. – Rocznica odzyskania niepodległości to święto wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, przynależności czy pochodzenia. Również w Oświęcimiu i Chełmku będziemy w sposób szczególny obchodzić to święto. Dlatego wspólnie z burmistrzem Chełmka wystąpiliśmy do naszych radnych o nazwanie nowego mostu na Wiśle - Mostem Niepodległości. Będzie to pierwszy i znaczący element naszych uroczystości – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

– Istotny wkład w jego powstanie mają samorządy miasta Oświęcim, gminy Chełmek, powiatu oświęcimskiego i województwa małopolskiego. To największa inwestycja samorządowa realizowana na ziemi oświęcimskiej. Ten most Niepodległości jest sukcesem naszych małych ojczyzn i symbolem naszego patriotyzmu – wyjaśnia.
– Czasy przynoszą zawsze na myśl najlepsze nazwy. Tak było w przypadku pierwszego mostu na Wiśle w Chełmku modernizowanego na wizytę papieża Benedykta XVI, który później otrzymał jego imię. Ta nazwa była zaakceptowana i powszechnie przyjęta. Dzisiaj jesteśmy w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tak naprawdę ta droga do niepodległości rozpoczęła się w tym czasie. 8 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych przemawiając do Kongresu przedstawił plan dla nowej Europy, dla nowego porządku w świecie. I w tych 14 punktach ujął też kwestie Polski. Nazwa nasunęła się więc sama i możemy taki prezent dać mieszkańcom naszych małych ojczyzn – argumentuje Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka. Podkreśla też znaczenie tej inwestycji dla rozwoju ziemi oświęcimskiej.
– Ten most łączy nasze gminy i daje podstawy do kreowania mocnego lidera Małopolski zachodniej, jakim jest Oświęcim, a jednocześnie daje szanse na rozwój całej ziemi oświęcimskiej. Powstaną nowe miejsca, w które można inwestować. W przypadku naszej gminy jest to pond 100 ha, które mogą być zabudowane i mogą powstać tam duże inwestycje – zaznacza.
Projekt uchwały został skierowany pod obrady Rady Miasta Oświęcim i Rady Miejskiej w Chełmku.
Pierwszy most na Wiśle w Oświęcimiu powstał w ramach budowanego odcinka drogi 933. Połączył ze sobą miasto Oświęcim i gminę Chełmek. Obwodnica północna Oświęcimia znacznie ułatwi dojazd do firmy Synthos i strefy gospodarczej, która przez to stanie się atrakcyjniejsza. Ruch tranzytowy pojedzie przez obwodnicę, będzie łatwiej jeździć w Oświęcimiu. Szybciej dojedziemy do Krakowa czy na Śląsk. Tak duża inwestycja wymagała wielu wcześniejszych prac przygotowawczych, uzgodnień i pozyskania blisko 120 mln zł na jej realizację, z tego znaczna część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Inwestycja jest na ukończeniu, a według zapewnień wykonawcy nową drogą i przeprawą mostową pojedziemy w lutym.
Inwestorem budowy obwodnicy wraz z mostem na Wiśle jest Małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.